Zahalené tieňom

(festivalový názov)
  • Česko Zahaleni stínem (festivalový názov) (viac)

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka Shideh (Narges Rashidi) stará sama o svoju dcéru Dorsu (Avin Manshadi). Jej manžel je lekárom a často rodinu necháva osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom. V dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dorsa trpí nespavosťou, jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka spočiatku považuje za detskú hru. V dome sa kvôli udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. (Marceloo)

Kudly4

Po nedávném parádním kousku Wounds, jsem nemohl jinak, než se pustit do tohoto Anvariho debutu. Největším plusem na celém filmu je atmosféra Teheránu, která je dost děsivá a hnusná. Vše ostatní je podprůměr. Lekačky asi dvě a je fakt, že u té jedné jsem se lekl jako už dlouho ne, takže aspoň něco. Jinak to bylo takový o ničem, pobíhající postavy fájn, ale to prostěradlo bylo směšný a ten závěr alias Artax z nekonečného příběhu, už bylo moc. Každopádně jsem se moc nenudil a u Babaka jsem si jenom potvrdil to, že hororovou atmosféru navodit umí a moc dobře. ()

darkrobyk odpad!

Měl jsem tušit, že to bude duchařina... Matka kráva, dcera spratek a panenku ukradlo strakaté prostěradlo. Alegorie na válku? Cha. A co má mít společného pohádkový džin (zde prostěradlo) s válkou mezi Íránem a Írákem? Okázalá nuda, na kterou očividně Angláni jen přispěli librou. Lekačky (ruka prorážející okenní sklo) jako kvalitu hororu neuznávám. Tohle ovšem není horor. Nabízela se tísnivá atmosféra z všudypřítomného válčení, leč chybí. V závěru by se možná bály malé děti, jenže ty by dříve usnuly, tedy hned po dospělých. Žádné podobenství, žádné strašání, podprůměrný blábol, jakých kolují po internetu stovky... ()

pornogrind

Zpočátku se to tvářilo jako nějaký rodinný drama. Postupem času ale byt začínají navštěvovat záhadný entity(džinové) a spolu s tím přichází trocha toho napětí a i lehce hororová atmosféra. Není to ale ta pravá hutná hororová atmosféra jakou by si asi hororovej fanoušek přál. Ono je v tom filmu všechno tak trochu jinak. Je to určitě i tím, že horory z Jordánska, Kataru či Íránu nejsou k vidění každej den. Za mě je to ale aspoň určitý zpestření. Jiná kultura, bombardování, džinové. Kdyby šlo o americkej horor tak takhle milosrdnej nebudu ale že jde o koprodukci zemí, který jsou na horory velice chudý přimhouřím oko a ty 3hvězdy dám. ()

eraserhead666

"Když lidi chtějí, dokáží uvěřit v cokoliv." Tajemný, mysteriózní a hustě atmosférický iránský příběh o džinech na pozadí iránsko-írácké války, postiránské revoluce a postavení ženy v iránské společnosti. Fakt mnohovýznamové dílo fungující jako atmosféricky tísnivý příběh o tajemných bytostech z jiných rozměrů světa, jako sociálně-kulturní sonda do života v jedné určité společnosti v jednom určitém období i emancipační drama o odhodlané samostatné ženě bojující se zkostnatělými tradicemi, utlačujícími hodnotami a za své vlastní svobodné místo ve světě i rodině. Jako sociální drama silné, skvěle napsané a odehrané (představitelka hlavní hrdinky je hodně uvěřitelná, v některých okamžicích až hezky sympaticky nesympatická - protože nikdo není čítankově a křišťálově jen kladně sympatický nebo záporně nesmpatický), jako horror nádherně nepřímočaře atmosférické a napínavé. Ten film toho v tomhle ohledu moc neukáže, jen naznačí, o to je to ale působivější, atmosféra pomalu zalézá pod kůži a prostě, jednoduše ale silně vygraduje ve skvělém závěru. Z Babaka Anvariho se stává žánrový tvůrce, kterého stojí za to sledovat. ()

korbitch22

Film zajímavý leda svým prostředím a hlavní pohlednou hrdinkou, která mi dala chuť si po projekci pustit porno s Miou Khalifou a to sou zhruba jediné emoce, co ve vás film vyvolá.Psychologické a osobní problémy nějaký muslimský fuchtle jsou zajímavý asi jako telefonní dráty a její dcera byla nesnesitelná čubka.Příběh je první hodinu ubíjející nuda a posledních pár minut kdy se něco děje to nezachrání.Pár lekaček a jinak kde nic tu nic.Takový horor Djinn na stejné téma je mnohem, mnohem lepším filmem a má asi 40%. K demenci hodnocení hororů už se odmítám vyjadřovat.45%. ()

• Britský filmový kritik Mark Kermode označil v decembri 2016 Under the Shadow za najlepší film roku 2016. (Karamanlis)
  • Oficiální vyslanec britské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)
  • Timeline: Film se natáčel v hlavním městě Jordánska. Šlo o mezinárodní koprodukci, režie se ujal scénárista filmu a režisérský debutant, Íránec Babak Anvari. Film si odbyl světovou premiéru v lednu 2016 na filmovém festivalu Sundance. Následně byla práva na distribuci zakoupena společností Netflix. Do amerických kin se horor podíval 7. října. (Hal_Moore)