Příliv jsme my

(festivalový názov)
  • Nemecko Wir sind die Flut (viac)

Před patnáctilety zmizelo z pobřeží u vesnice Windholm moře. Bez zjevného důvodu, jen tak. Od té doby leží tato anomálie na okolí jako kletba. Jana a Micha, dva mladí fyzikové, se vydávají na cestu, aby tajuplný fenomén objasnili. Ve Windholmu samotném pociťují zvláštní atmosféru osamělé vesnice bez dětí. Její obyvatelé se už roky snaží vyrovnat s tím, že přesně v den, kdy nepřišel pravidelný příliv, zmizely i jejich děti. Jana a Micha stále silněji cítí,že není náhoda, že právě oni dva přišli do Windholmu. Měli vůbec možnost volby? (Das Filmfest)

Jhershaw

Low-costový německý rádobyintelektuální Interstellar? A proč ne? Na filmu mě zaujal už plakát, který mi Interstellar připomněl: postavy ve skafandrech na nějaké nehostinné pláni. Na začátku se film inspiruje Stalkerem: hlídaná tajemná Zóna, kterou přijede zkoumat zapálený student z univerzity. Místním, izolovaným od okolního světa, se to samozřejmě nelíbí. A pak se vše komplikuje.. Možná že film postrádá napětí, ale svou atmosférou mě dokázal zaujmout. Nicméně ke konci dojde zase na ten Interstellar styl, kdy se místo logicko vědeckého vysvětlení dočkáme emocí.. ale celkově jsem byl spokojen. 70 % ()

d-nao odpad!

Vo filme nič nedáva zmysel a vôbec NIČ sa tam nedeje. Napätie skoro vôbec neexistuje. Celkovo ten chaotický dej, kde domorodci sú v izolácií armádou, príchod akože vedcov, ktorí riešia vlastne čo? Fantazmagoria alebo čo sa tam vlastne deje? ()

honajz2

Nápad mě hodně zaujal, ale nakonec z něj moc nevypadlo. Vlastně ani netuším, co mi ten film vůbec chtěl říct. Takovou hodinu patnáct se snaží budovat pomalou mysteriózní atmosféru ohledně toho, co se vůbec stalo a jak nikdo netuší, proč a jak, jenže se to tady moc nedaří. Vyvíjí se to tady zbytečně moc pomalu a vlastně ani není z čeho, protože kromě začátku kdy jsme rovnou vrženi do situace se toho moc nenaznačí. A ve zbylých zhruba 10 minutách přijde naprosto šílené vysvětlení, kvůli kterému právě nechápu, co mi to chtělo říct. Něco o špatných vztazích rodičů a dětí? Ekologické poselství? Souvisí s ním ale jen ten závěr a to taky jen v tom, že "děti si to tak přejí", přičemž něco s ekologií je za celý film zmíněno jen v jedné větě a jinak nic. Možná celé poselství tohohle filmu je "chraňme náš svět", ale vůbec není řečeno jak, v čem přesně, jak, jestli se to týká jen mezilidských vztahů nebo i k té ekologii nebo k něčemu úplně jinému... SPOILER A vůbec ten nápad, že si děti kvůli zkaženosti a hromady problémů dějících se na tomhle světě vytvořily svůj vlastní, do kterého odešli a zůstaly v něm (a asi tam odešel i ten Mich, ačkoli se ve finále bůhvíproč a jak vrátil), je dost divný. KONEC SPOILERU Dokázal bych ho akceptovat, kdyby byl domyšlenější, jenže není. A nejen že je to nedotažené, ona je to navíc většinu času docela nuda. Snaha se tomu sice upřít nedá, líbilo se mi v tom i hledat zjevné režisérovy inspirace (dokonce i z Dopisů mrtvých si to něco vzalo), ta filmařská stránka taky ujde, ale povedený ten film určitě není. 2* ()