Travailen

Dokumentárny / Krátkometrážny
Južná Afrika, 2014, 27 min

Réžia:

Dean Leslie

Legendární traverz ve výšce 3000 m n.m. Dračími horami, jedna z nejtěžších cest jižní Afriky, existuje už od nepaměti. Na jeho překonání potřebujete několik dní a vynikající kondičku. Trasa není značená. Čeká vás skalnatý terén a často exponované úseky. Teprve v roce 1999 ho proslavili sourozenci Gavin a Laurie Raubenheimerovi, kteří trasu překonali za 104 hodin a 39 minut. Od tohoto momentu se přibližně 220 km dlouhý traverz, stal vyhledávanou výzvou elitních vytrvalostních běžců, kteří se snažili rekord překonat. 15 pokusů selhalo, přibyly tři nové rekordy. Před pěti lety Ryno Griesel a Cobus Van Zyl zaběhli nový rekord za 60 hodin, 29 minut a 30 vteřin. Ryno ale pořád nebyl spokojený a jednoho dne kontaktoval jihoafrického ultratrailového běžce Ryana Sandese, přezdívaného Hedgie. Podaří se jim překonat už tak neuvěřitelný čas a posunout zase o kus dál hranice lidských možností? Snímek Travailen sleduje oba sportovce od příprav až po samotný pokus o rekord. Ukáže krásu Dračích hor i dobrodružný výkon v té nejautentičtější podobě. Dokonalá kamera, úžasná příroda a neuvěřitelný sportovní výkon! (Expediční kamera)

Luke7

Pro milovníky ultra vytrvalostních běžeckých závodů naprostá povinnost. My zbylý ostatní normální lidé můžeme jen nevěřícně kroutit hlavou nad novým rekordem. Expediční kamera 2016 (Krnov). ()

orkadimenza

Pro mě nejmotivačnější dokument z celého festivalu, nejspíš proto, že s běháním sympatizuji víc než s horolezectvím. A obsahoval opravdu hodně motivačních a moudrých vět, možná až příliš na to, abych si nějakou více a specifičtěji zapamatoval. Příjemná chuťovka na závěr festivalu. (Expediční kamera 2016, Mikulov) ()