Obor

(festivalový názov)
  • Česko Obr (festivalový názov) (viac)

Rikard Boberg, fanatický hráč petangu, veľmi nevyrástol a okrem toho je postihnutý, divne vyzerá a ledva artikuluje. Ale má silný charakter, je nekompromisný a vo svojej situácii suverénne vládne aj zmyslu pre humor. A zmyslu pre šialenstvo. Jedného dňa vyrazí na majstrovstvá severských krajín v petangu, čo, pravda, nemôže byť také jednoduché, ako to vyzerá. Vo filme vystupujú neherci a divák spočiatku nedokáže rozlíšiť, či ide o dokument alebo dokumentárnu rekonštrukciu. Autori však do príbehu postupne implantujú výsostne poetický, snový svet predstáv a animované scény, vďaka ktorým naberá neuveriteľné a absurdné grády. Ide teda o dokumentárny film a rozprávku v jednom bez toho, aby sa tieto rôzne poetiky rušili. Mimoriadne presvedčivý a emocionálne silný film, veselý a smutný zároveň. Film o tom, ako sa trpaslík stane obrom. (Art Film Fest)

Lenchik

Krasny pribeh o hladani zmyslu zivota a odpovedi...Petanque - pre niekoho iba nezmyselna hra, ktora nestoji za pozornost, pre ineho jedina radost zo zivota. Velmi dojimave stvarnenie zivota a smrti. Vsetko je pomyjive a casto v napohlad odpudivych veciach alebo ludoch sa skryva skutocna krasa a hlavne toto film podciarkuje. Fantasticke prvky, ktore mi vacsinou vo filmoch s takymi vaznymi temami vadia, sa sem dokonale hodili. Priam neuveritelne, ze sa jedna o rezisersky debut! Tlieskam!! ()