Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatik Jan Novák napísal zaujímavú drámu o jednom z najväčších spisovateľov Ruska Levovi Nikolajevičovi Tolstom. Na rodinnom statku Jasná Poľana vyzerá v rodine grófa Tolstého navonok všetko v poriadku. Manželka Sofia a dorastajúce deti prežívajú príjemné dni v bohatstve a sláve, ktoré im prináša tvorba Leva Nikolajeviča. Spisovateľ sám však v poslednom období šíri zvláštne myšlienky, stráni sa literatúry, nepíše romány ani poviedky len esejistické články, dokonca sám – hoci zle – šije čižmy. Rodina žije v presvedčení, že toto čudáctvo čoskoro pominie, v skutočnosti však Tolstoj prežíva vnútornú krízu, ktorej vyústením bude jeho vyhýbanie sa svetským radostiam, rodine, umeniu a celkovo všetkým príjemným pôžitkom svojej vrstvy. Do tejto situácie vstupuje Tolstého obdivovateľ Čertkov, aristokrat, ktorý v úcte k Tolstého náboženským a moralistickým spisom sám na svojom panstve aplikuje niektoré spisovateľove idey. Vplyv Čertkova na Tolstého začína byť pre Sofiu neúnosný, vznikajú mnohé konfliktné situácie medzi manželmi, ktoré vyvrcholia, keď Sofia zistí, že Tolstoj pripravuje tajný testament, kde sa vzdáva všetkých finančných nárokov na svoje diela a „odovzdáva ľudu svoje autorské práva". Duševný rozkol Tolstého narúša aj vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Synovia sa búria voči otcovým zásahom a názorom, ktoré im znepríjemňujú život, dcéra Máša napodobňuje otca, stane sa jeho spoločníčkou pri písaní namiesto manželky, čo Sofia nesie veľmi ťažko. V pobláznení sa chce dokonca vydať za otcovho nasledovníka a žiť s ním v čistom, „nepoškvrnenom" manželstve ako brat a sestra. Sofia viní Tolstého za narušenie rodinnej harmónie a odmieta sa vzdať pohodlia svojho života v mene čudesných sociálnych ideí svojho muža. Vzťah Tolstého a Čertkova sa znovu obnoví po návrate Čertkova z vyhnanstva, kam ho poslal cár za styky s Tolstým. Čertkov, podobne ako mnoho ďalších, stúpencov vyvíja na Tolstého tlak, aby žil v súlade s myšlienkami, ktoré hlása v svojich spisoch a esejach - prosto a v chudobe, skutočne sa vzdal majetku a opustil rodinu, ktorá nechápe jeho nové životné poslanie. Tolstoj stojí pred najväčším rozhodnutím svojho života. Naplní svoje proklamované názory aj skutkom...? Dokáže sa všetkého vzdať a opustí svoju manželku a deti...? Zmení úplne svoj život, vzdá sa privilégií bohatej vrstvy, keď to doteraz dôsledne nedodržal...? Daruje mužíkom svoje majetky a vzdá sa autorských práv...?

Preklad: Peter Kerlik; Dramaturgia: Andrea Dőmeová; Scéna: Jaroslav Valek; Kostýmy: Peter Čanecký; Masky: Juraj Steiner; Hudba: Michal Novinski; Réžia: Roman Polák

Osoby a obsadenie: Lev Tolstoj – spisovateľ: Vlado Černý; Sofia Behrs-Tolstá – jeho žena: Anna Šišková; Taňa Tolstá – ich najstaršia dcéra: Dominika Zeleníková / Zuzana Porubjaková / Petra Vajdová; Ilja Tolstoj – ich druhý najstarší syn: Róbert Jakab; Lev Tolstoj mladší – ich tretí najstarší syn: Juraj Kemka; Máša Tolstá – ich druhá najstaršia dcéra: Rebeka Poláková; Vladimir Čertkov – prívrženec Tolstého: Peter Šimun; Sergej Tanejev – hudobný skladateľ: Patrik Minar; Timofej: - Lukáš Latinák; Alexej Stepanovič – sluha: Ivan Petro (STV)

(viac)

Recenzie (2)

WANDRWALL 

všetky recenzie používateľa

Divedelní představení, které dle reakcí publika baví v místech nízkých, ale v těch vyšších nic. Jestliže je heslem dnešního divadla, divadlo vás baví, a neklade si v malých zemích a asi ani nemůže vyšší nároky, tak tenhle divadelní kus to splňuje na výbornou....Hlavní představitel L.N.T. je spíše jeho parodie, ale proč ne, hlavní je, co říká, a jak je hra napsána. Jan Novgák, autor značně rozličných literárních her zde nezaváhal, a využil hlavního tématu, kdy Tolstoj něco hlásá, a jeho nakladatel ho žádá aby dal "lidu" peníze ze svých literárních prací, a splnil tím, co hlásá. Aby toho nebylo málo, tak jeho nakladatel Čertkov se vrátil z vyhnanství, kam musel srz vydávání děl L.N.T., a kam car L.N.T. neposlal, i když se mu líbila jen jeho povídka, kde opěvuje Carskou armádu, pak už nic. Co je pro Tolstého Bůh, dle této hry? Pravda. Usiluje o ni, ale lidi kolem něho ne. Nedaří se mu, ale lidem kolem něho taky ne, neb proč by hledali pravdu? A tak hra je i navýsost současná, neb proč by někdo dělal něco, o čem neví, co to je, a co milerád opouští pro své pohodlí? ()

Reklama

Reklama