Havana Motor Club

(festivalový názov)
  • USA Havana Motor Club

Automobilové závody jsou nebezpečné a elitářské, rozhodl režim Fidela Castra jen krátce po vítězství revoluce na Kubě v roce 1959. Tradiční sport a zábava tak přestaly ze dne na den existovat. Jenže vášeň pro rychlá auta některým zkrátka zakázat nejde. A tak se na „ostrově svobody" odebrali motoristé do undergroundu. Nablýskané americké veterány i sovětské moskviče se proháněly ulicemi Havany při tajných závodech. Když je po více než půl století povolen první závod, očekávání jsou velká. Ale dodrží úřady slovo? Snímek o vášni, vzdoru a vytrvalosti několika lidí umocňuje dynamický střih a podmanivá kubánská hudba. (Jeden svět)

Necron

Poeticky kubansky tuning domorobo kchar z 50. let. Nasli jsme v mori motor z lode - dame to tam a vyzkousime kombinace vseho, co se kde najde. Fidelova (komunisticka) revoluce to vsechno zabila - zakaz automobilovych zavodu, ptz to je kapitalisticky sport, kde hraji roli penize a neni to pro "lidi". Od posledniho Grand Prix v Havane v roce 1958 to meli kubanci porad v sobe - tunili a poradali nelegalni zavody. Cekali a tesili se na legalizaci zavodu, aby mohli pomerit sily se svyma vymazlenyma kcharama. Kdyz se konecne dockali, prijel papez a zarizl to 70-lety dedek - utrel jsem slzu. Po Fidelovi nastoupil Raul, trosku to zamichalo kartama, ale na nadseni a poetice kubanskych raceingovych zavodu to nic nezmenilo. Chcete videt sprint Lady s Mmoskvicem, Chevroletu 55 s Porschem, krasu stare Havany a Maleconu nebo nadseni lidi v omezenem svete? Pak si tenhle doc urcite dejte, je to naprosta nadhera. ()

NoFiction

Fidel Castro věděl, co je pro místní lidi dobré, tak jako vybudování toho pravého socialismu. Síla tuningu je ale silnější :) ()