Je leto 1346 a v blízkosti mesta Rhens na Rýne sa schádzajú kurfirsti, aby zvolili nového rímskeho kráľa. Jediným kandidátom je Karel, ktorý dianie sleduje v prestrojení spolu so svojim verným dvoranom Buškom z Velhartic. Každý z voliteľov má dôvody, prečo by mal Karlovi dať alebo nedať hlas. Nevyspytateľným jazýčkom na váhach je Karlov otec, český kráľ Ján Luxemburský, ktorý je dlhoročným spojencom Ľudovíta Bavorského, proti ktorému je voľba namierená. (STV)

Enšpígl

Sláva už nemusíme před spaním počítat ovečky, stačí si pustit Hlas pro římského krále a máme pokud jde o spánek vyhráno. Scénaristickej terorismus zdatně doplňuje odfláklá práce s postavama a pokud jde samotný dílo, tak scéna..střih..jiná scéna..střih..úplně jiná scéna, to fakt ničemu nepřidá a vojska o velikosti 4 můžů a 4 vlajkonošů. taky nepomáhají úplně přesně vykreslit dobu. ()

Ampi

Lounský rodák Stanislav Majer (Jan Lucemburský), Kryštof Hádek (Karel IV.), Petr Jeništa (Bušek z Velhartic) a Tereza Voříšková (Blanka z Valois) jsou minimálně na tři hvězdy. Historické kostýmy jsou pěkné a exteriéry i interiéry rovněž. Psychologie postav vzhledem k historii je dobře definována. Ano Jan Lucemburský na Lokti je poněkud starší než by asi byl a určitě by se našly další chyby. Nicméně televizní film má kvalitní atmosféru. ()

Jack_D.

Po měsíci neustálých upoutávek na jsem se na tento film velmi těšil, avšak úplně nadšený jsem z něj nebyl. Herecké obsazení Karla, jeho otce a dalších postav super, co se týká samotného obsahu, je to už horší. Hodně mi vadilo neustálé skákání v čase, jednotlivým událostem nebylo věnováno moc prostoru a celkově mi to přišlo hodně chaotické. Úplně nejlepší by bylo, kdyby to byl alespoň desetidílný seriál, ideálně od HBO, to by byla lahůdka. :) ()

Gwaihir

Okolnostem života Otce vlasti předcházejícím jeho usednutí na trůn Svaté říše římské filmařsky zatím prostor věnován nebyl, a proto mě velmi těší, že u příležitosti významného výročí došlo k nápravě. Je to totiž velice zajímavá látka do značné míry odhalující příčiny pozdějšího císařova počínání. Televizní ztvárnění se zaměřuje na politickou stránku a důraz klade především na samotnou volbu a na to, co k ní vedlo. Činí to formou dramatu, místy připomínající spíše inscenaci, která cílí hlavně na historickou přesnost, než výpravný snímek okouzlující svým epickým hávem. Velmi dobré jsou herecké výkony a pochvalu zaslouží krásné lokace. Děj není nijak zvlášť komplikovaný, i když místy působí trochu zkratkovitě, a jeho podání střídáním časových rovin mě nijak nerušilo, ani mi nepůsobilo problémy v orientaci. Je ovšem poměrně velká škoda, že se na podobné projekty nenajde nějaká ta koruna navíc, a tím nemyslím korunu královskou. 70 % ()

LadyPupu

Dost úmorné necelé dvě hodiny dějepisu, kdy jsem několikrát málem usnula, několikrát nevěřícně koukala (např. sen Karla IV., kterým ho provázela A. Fialová s vizáží ufona z nepovedené inscenace z 80. let). Z letargie mne dostal chvílemi pouze S. Majer, protože jeho podání Jana Lucemburského mě docela bavilo. To je ovšem v kontextu celkové stopáže málo. ()

• Svatba Karla IV.(Kryštof Hádek) s Blankou z Valois se točila v bazilice svatého Prokopa v Třebíči. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. (Spajda698)
  • Film se natáčel v mnoha historických objektech, kromě Švihova, na hradech Kost, Cuknštejn, Točník, Zvíkov, Pernštejn či v třebíčské katedrále, a vedle představitelů hereckých rolí se jej zúčastnilo téměř tisíc dalších účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou set kostýmů. (rakovnik)