Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Recenzie používateľa Tom_Lachtan k tomuto seriálu (2)

Rapl (2016)

Jasně, pár dílů je tu znatelně slabších, protože občas hapruje logika vyšetřování a "velká" linka, co se line po všechny episody trpí nedostatkem vedlejších, nepolicejních postav. Ale jinak? Už od úvodní znělky doprovázené skvělou písničkou se jasně naznačuje, že tady se bude ladit kamera do tmavších filtrů a s ní i děj/dialogy. Jasně, inspirace severní krimi (však je to taky na severu, hehe) tu je velká, ale naštěstí je to jenom inspirace, výborně zasazená do našich reálií, do toho perfektně padnoucí Čermák, co se nesměje a když už se usměje, tak vypadá jako úchylný prznitel gumových medvídků. Jednoduše nejlepší detektivka, co ČT zatím natočila (ovšem Četnický humoresky za detektivku nepovažuju). ()

Série 2 (2019) (S02)

Tohle pokračování má hned několik problémů, které jsou více, či méně závažné a dohromady to v některých dílech funguje jednoduše až moc blbě a výsledek je kolikrát dost rozpačitý. Problém 1) změna prostředí, tam kde dříve byla bezútěšnost západákova, kde pableskují démoni zničených sudet, mála peněz a kde je do nějakého většího města docela dost daleko a když, tak jsou to jenom Karlovo Vary, je teď trochu sterilní Ústí nad labem, které se absolutně nepodařilo vizuálně prodat tak, jako Jáchymov. Problém 2) změna charakteru postav. Tady se jednotliví kriminalisté sice tváří stejně, hrají je ti sami lidé, ale prostě jsou to jiné charaktery, z některých to udělalo blby totální, z některých menších, ale nejvíc patrné je to u titulního rapla, který tak nějak ztratil veškeré raplovství a je z něj takový hodný strejda, jehož jedinou výstředností je, že každý zná jen jeho příjmení. Problém 3) debilní scénář, kde se jakékoliv vyšetřování zužuje na náhodu a především na něco, co se nedá nazvat jinak, než jako deus ex Mácha, kdy se z humorné postavy tak trochu retardovaného detektiva stává hypergeniální Švejk, který sám vyšetří vpodstatě veškeré zločiny, protože se jako jediný chová jako detektiv a vzhledem k tomu, že ho hraje Jeřábek, tak funguje jak humorně, tak vyšetřovatelsky. Problém 4) nekonzistence, aneb na jednoho fotbalového nazi-chuligána vyjede řádná zásahovka v plné zbroji, proti elitnímu gangu mafiánů vyjedou dra nachmelení vyšetřovatelé ve zrezlém taxíku. problém 5) naprosto nefunkční a nudná hlavní dějová linka s jugoslávským gangem, která v mnoha případech spíš otravuje, než aby to diváka zajímalo. ___ Kdybych se snažil, určitě bych přišel na dalších docela dost problémů, ale nemyslím si, že je to potřeba, pořád jsem se u obrazovky bavil, jen mnohem, mnohem méně, než u předchozí řady, tohle totiž sice zábavné, ale zdaleka ne dobré a jsem rád, že žádný další Rapl už nebude, poslední díl byl totiž trapnost sama, kterou alespoň trošku napravil samotný závěr, ale pachuť zůstává. ()