Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Recenzie používateľa vyfuk k tomuto seriálu (2)

Rapl (2016)

1. série: Rapl je neuvěřitelně podaní série kriminálních příběhů. Původně jsem byl lehce zklamán, že se bude jednat o Cirkus Bukowsky, ale z pohledu Kuneše a jeho příběhu, ale nakonec se tato postava vrhla na každodílné a jiné řešení případů. Což působí okatě, jako klišé, ale v rukou Jana Pachla, to tak nějak funguje. První díly jsou nabité energií a originalitou. Tu hudbu vytvořenou pro seriál jsem přímo žral. A hlavně zde hraje obrovskou roli ta dokonalá atmosféra Krušných hor. Nicméně postupem času hudbu i výpravu vstřebáte a začnete se plně soustředit na příběh. A tak už vás začnou některé kriminální spletice lehce nudit a nebo vám alespoň nepřijdou tak zajímavé. V CB šlo hlavně o charismatické a suché duo Řezníčka a Čermáka, které perfektně šlapalo. Nicméně Čermák, po tomto seriálu u mne získal neuvěřitelný počet bonusových bodů. Dle mého jde o jednoho z nejlepších našich herců současnosti. Každopádně Rapl je čirý důkaz toho, že v Česku dokážu vznikat kvalitní seriály a nemusí to být jenom pod záštitou HBO. Zatím asi příběhový král roku 2016 na českém poli. ()

Série 2 (2019) (S02)

Lidé si budou stěžovat. To je klasika. Jak bylo řečeno, sáhlo se jim na modlu. V podstatě je to pravda. Šlo tu ve výsledku o to, že tvůrci si asi ani neuvědomovali, co stvořili. Nevím jak lidem, ale dokážu si představit, že to měli dost stejné jako já. Protože já na první sérii měl jednoduše rád prostředí Krušných hor a originální přístup postav k vyšetřování a řešení situací. To vše jako vždy zařizoval geniální Čermák. Ale teď je to jinak. Řešíte jeden velký případ balkánského bosse, na kterého si já ve výsledku ani nepamatuji, abych pravdu řekl a to celé je ověnčeno menšími případy, aby to vlastně stále byla kriminálka. Někdy v pohodě a příhodné. Jindy až neuvěřitelně tupé. Scény, kdy mají postavy působit frajersky vypadají jako bych je vymýšlel já v deseti letech. To ani nemluvím o tom, že seriál uráží své diváky v tom, že zcela banální a triviální věci jim musí vysvětlovat jako kdyby přilezli z pravěku a ani neví, jak funguje těhotenství. Těch věcí je spoustu. Někdo se může vychloubat sledovaností. To je super. Jenže já taky seriál sledoval od prvního do posledního dílu. A neřekl bych, že to bylo úplně kvůli tomu, že to by bylo obecně dobré nebo zábavné. Některé charaktery se vám brzy ohrají tím, jak si jedou své kolovraty a nebo jak dokázali za nějakou dobu zhloupnout. Rapl končí. Budeme vzpomínat v dobrém. Jen díky první sérii. ()