Respiro

Grazia, (Valeria Golino) je rázná matka tří dětí provdaná za plachého rybáře Pietra (Vincenzo Amato) a žije na idylickém, ale izolovaném ostrově Lampedusa ve Středozemním moři. Grazia vykazuje známky manio-depresivního chování - jednu chvíli se divoce směje a plave napůl nahá v moři, a za chvíli je stočená do klubíčka na posteli. Dospělí členové její početné rodiny se nejasně rozhodli ji poslat do zařízení pro psychicky nemocné v severní Itálii. (Matysek__k)

mat.ilda

Poněkud šokující příběh ze života divochů na jihu Evropy v čase docela nedávno minulém, kde je dost s podivem, že přežijete dětství - ovšem ponesete následky - stane se z vás barbar! Na cestu do Milána se mohla s trhlou Grázií vydat celá ves, tuším, že volné lůžko s diagnózou by se našlo pro každého... nu, a tím je pro našince nakonec povzbudivé žít v mírném pásmu s vědomím, že se nám nedostává tolik... jak to říct korektně - temperamentu? Krásná Valeria Golino, výstižný hudební motiv a středomořská atmosféra nestačí, zvlášť, když se mi nádavkem dostalo naprosté neúcty ke všemu živému. ()

Arsenal83

To len talianskej atmosfére, sicílskemu slnku a nejakému teplému vánku mám hodnotiť plnou paľbou? Nemám na to dokumenty? Film mi vôbec nič nedal. Rybárska osada, vyšinutá žena, na ktorú sa dobre pozerá, a hoci vďaka amatérskym hercom a nehercom je tu istá prirodzenosť, stále je to žánrovo vlastne neuchopiteľný film, bez výpovednej hodnoty, bez nejakého prínosu, geografické obrázky proste nestačia. To ako keby vášnivému koniarovi stačila hra Dostihy a sázky na naplnenie svojej vášne. ()

Enšpígl

Neuvěřitelně kvalitní režie, nejen že z filmu šel skutečný italský život v malé rybářské vesnici, ale já uplně cítil i ten pobřežní vzdoušek a vítr. Film nemá s komedií nic společného, ale podstatná část příběhuse točí kolem Grazie, která to s tím svých chováním fakt moc nevyhrála a díky tomu i její okolí. Valeria zahrála Grazii opravdu špičkově, stejně tak Vincenzo jejího muže, ale úplně nejlepší jsou ty děti, které do filmu vnesli takovou tu italskou rozkřičenost, poloanarchii a působili opravdu jak postavy z italské rybářské vesničky a ne jak někdo, kdo plní před kamerou pokyny režiséra. Skutečně mistrovská práce. ()

Bubble74

Zakotveno v tradici neorealismu, líčí toto poetické drama tvrdý život v jedné malé rybářské vesnici, kdy se zaměřuje na duševní krajinu ženy, která se nehodlá přizpůsobit omezeným zvyklostem zdejší komunity. Film se spoléhá na svojí obrazovou sílu a proto působí intenzivněji vjemově než intelektuálně. Všechno je z něj cítit téměř na dotek - azurové nebe, kapičky potu na opálených tělech nebo třeba markantní rozdíl mezi sytě tmavomodrým mořem a vybledlou přírodou, vyšisovanou od rozpáleného slunce. Tento několikrát oceněný snímek nadějného, italského režiséra bezesporu patří mezi filmové delikatesy. ()

pipapa

Krásná lokalita jihozápadní Sicílie a slunečný, ale i těžký život místní komunity. Film/námět přímo vybízí k tomu, dát větší prostor přirozené nahotě, zejména co se nádherné mužské omladiny týče. To se ale nestalo, protože by to působilo nevěrohodně. V této části světa je pravděpodobně nahota i při horké krvi obyvatel stále velkým tabu a studem. Už jen odkrytá ženská ńadra při koupání v moři vyvolají pohoršení...Zabíjení zvířat je sice podáno jen nepřímo, náznakem, ale i tak to jde na nervy...Konec by se mi býval líbil spíše jasně realistický než ten symbolicky poetický a navíc nejednoznačný. ()

• Emanuele Crialese sám žil na ostrove Lampedusa niekoľko mesiacov, kde sa dej odohráva, aby lepšie pochopil prostredie. (Arsenal83)
  • Film se natáčel na ostrově Lampedusa, což je nejjižnější ostrov Itálie. Zdrojem příjmů tohoto ostrova je turismus a rybolov, čemuž se věnuje i Pietrova rodina. (Nine)
  • Film se inspiroval jednou z ostrovních legend, která vypráví o mladé matce, kterou ostatní obyvatelé města považovali za blázna, neboť se stranila společnosti a žila na jejím okraji. (Nine)