Every Day

Krátkometrážny / Dokumentárny / Dráma
USA, 2014, 12 min

Réžia:

Gabe Spitzer

„Kdo ale v Hospodina doufají, ti nabývají nových sil: Vznášejí se jako na orlích perutích, běží a nejsou vyčerpáni, kráčí a nejsou znaveni." – Izajáš 40,31.
Každý den vstala, přečetla si verš z Bible, nazula boty a šla běhat. Newyorský maraton dokončila 25x v řadě. Přitom běhat začala až v 59 letech s odchodem do důchodu. První maraton si zaběhla o dva roky později právě v New Yorku. Zde si zaběhla i ten poslední a následující den umírá. Every Day je příběh o ženě, která milovala běh a rozhodla se, že bude běžecké boty nazouvat každé ráno až do konce života. (Xeelee)

Xeelee

Inspirativní příběh. Joy Johnson, bývalá učitelka tělocviku, se do historie závodu, který se běhá od roku 1970, zapsala jako nejstarší streaker, tedy běžec, který závod dokončil alespoň 15×. Během toho posledního, pětadvacátého, 10 kilometrů před cílem klopýtla a zranila se. Přesto doběhla s časem těsně pod 8 hodin. Bylo jí 86 let. Neběhala ale jen v New Yorku. Od roku 1988 dokončila okolo 70 maratonů (v průměru téměř 3 za rok) i další závody. Její dcera o ní prohlásila, že chtěla zemřít s běžeckými botami na nohách. Doslova. „I've told my friends if I die here on this track do not call 911 because I do not want to be revived. I say, wait a half an hour, maybe 45 minutes, then call the mortician. That's the way I want to go,“ řekla Joy v roce 2008 během rozhovoru pro Wall Street Journal. | ► Every Day, rozhovor s režisérem, Izajáš 40,31 ()