Dva kamarádi vyhrají na dostizích pořádný balík, jeden ale vezme s penězi roha. Divoké pronásledování je oba dovede až do Istanbulu. (Netflix)

Willy Kufalt

V této napínavé jízdě tureckým Istambulem nechybí ta správná dávka akce, dobrodružství, napětí a překvapení pro spřízněné žánrovky typická. Zpočátku se příběh točí zvláště kolem mladíka v nástrahách podsvětí v cizím městě, s (ne)očekávaným zjevem staršího kumpána dění nabírá ještě víc na obrátkách a přestože zde s výjimkou Michela Constantina hrají samí neznámí herci, pánové jsou dohromady skvěle sehraní během jednání slovy, činem i pěstí. Dobře plynoucí tempo plné drobných i větší peripetií udrží divákovu pozornost po celou dobu a k závěru vyvrcholí sérií akcí, před níž už dávno víte komu fandit, přestože z jistého pohledu ani jednoho z hrdinů nelze zařadit na kladnou stranu zákona. Určitě nejde o přelomový titul žánru, jako na poctivou dobrodružnou kriminálku ze staré školy se na to však (alespoň za mě) pořád skvěle dívá a rovněž poctivé 4 hvězdičky vnímám jako zasloužené. Jen ta femme fatale mohla být alespoň trochu přítažlivější, když už jednomu z hlavních hrdinů tolik popletla hlavu... :o) Celkem by mě zajímalo, kde je konec režisérovi, který se po 10ti letech aktivní filmařiny začátkem 70. let náhle zcela ze světa filmu vytratil, ale podle všeho, pokud nezemřel v úplném zapomnění, by mu dneska mělo být 102 let! [75%] / EDIT leden 2024: Tak on pan Francis Rigaud snad ještě pořád žije, v roce 2019 jako 99tiletý vzpomíná v jednom videu na natáčení jiného svého filmu... tak přesně za dva měsíce by to mohl dotáhnout na 104 let! ()