Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Tvorcovia:

Mark Fergus, Hawk Ostby

Predloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (viac)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (69)

Winnipesaukee (2021) (S05E09)

Komu chýbala v druhej polovici série akcia, tak v pred finále sa jej rozhodne dočká. Ide síce skôr o westernovú prestrelku, ale keďže naša planéta v The Expanse pripomína tak trochu divoký západ, tak je to logické. Štartujú aj rakety, robia sa rozhodnutia, ktoré ovplyvnia budúcnosť ľudstva a Naomi si stále vo svojom "hniezdočku" ide svoje, preto aj epizóda končí presne tak, ako končí tá predchádzajúca. ()

Hry Nemesis (2021) (S05E10)

Logické uzavretie piatej sezóny a udalostí, ktorých sme tu boli svedkami. Dostali sme odpoveď na to, ako je možné, že Inaros je tak silným mužom a odkiaľ má všetky bojové lode a zbrane, respektíve kto s ním a prečo spolupracuje. Ono Nemesis Game končí v istom zmysle ako Infinity War, nehráme sa na žiadne happy endy, skôr ide o jeden veľký cliffhanger pre poslednú sezónu. ()

Série 6 (2021) (S06)

Šiesta séria pokračuje v línii päťky, avšak je, vzhľadom na počet častí, o niečo hutnejšia. Prím tu hrá politika a boje medzi viacerými stranami, čo ale znamená, že bude treba spojiť sily pri vedomí, že ten skutočný nepriateľ je len jeden. Alebo ak chcete, podľa pravidla nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ. Tých väčších, vizuálne úchvatných scén tu veľa nie je, v podstate ich máme iba v pilote a vo finále. Šesťka svojim spôsobom príbeh ukončila, ale samozrejme by sme asi každý privítali ešte jednu sériu, kde by sa "dokleplo" úplne všetko. Domyslieť si ale veci nie je obzvlášť problematické. ()

Podivní psi (2021) (S06E01)

Prví scény zo Zeme prekvapia svojou nekompromisnosťou. Až mi je ľúto, že postupná devastácia našej planéty nie je predmetom iba úvodu, ale aj celej epizódy, prípadne celej sezóny, ale to ešte len uvidíme. Potom sa tempo spomalí, vraciame sa k starým známy a rozdávame im karty pre túto sezónu. Napriek tomu je tempo vyššie ako vo väčšine seriálovej konkurencie a tá trištvrte hodina ubehne veľmi rýchlo. ()

Azurový drak (2021) (S06E02)

Young Adult línia na novej planéte je tak minimalistická, že divák aj zabudne, že sa tam nejaké malé dievča naťahuje s miestnou faunou. Inde to ale vrie, rieši sa predovšetkým politika, stratégia bojov a skrátka sa to blíži do celkového zúčtovania. Ide skôr po svižnej prvej epizóde sezóny skôr o prechodný diel, ktorý má za cieľ ukázať smer, kam sa budeme ďalej poberať. ()

Ukázka síly (2021) (S06E03)

Politické stratégie mi prišli zaujímavejšie ako v druhej epizóde. Treba myslieť dopredu a s ohľadom na následky činov, ktoré teraz vykonáme a nie na pomstu a nechať sa uniesť emóciami. Bodaj by to tak fungovalo aj v reálnom svete. Čaká nás zaujímavá konfrontácia Holdena a Inarosa vo voľnom priestore, prednosť namiesto bitky ako zo Star Wars ale dostane taktika. Len mi nejde do hlavy, ako by sa mohlo všetko uzavrieť v nasledujúcich troch epizódach. ()

Útočiště (2021) (S06E04)

Čo sa týka dialógov a politických pletiek, je to stále na vysokej úrovni a interakcie medzi postavami nemajú chybu. Avšak sme v šesťdielnej sérii a na začiatku jej druhej polovice takýto komorný prístup skrátka znamená naťahovanie času a odďaľovanie toho, čo chceme vidieť. Explicitnejšie zobrazenú vojnu na Zemi a vlastne vojnu všade a samozrejme aj posun v ústrednej záhade série. ()

Proč bojujeme (2022) (S06E05)

Veľký dejový posun, oproti povedzme že posledným dvom epizódam. Nevidíme síce z otvoreného vesmíru možno všetko, po čom naše oko túži, ale úvod túto túžbu spĺňa. Dialógy sú ešte lepšie a medzi sebou komunikujú spočiatku opozitné strany, ale po niekoľkých desiatkách epizód je všetko úplne inak. Nechýba ani dojemné objatie a plač postavy, od ktorej by ste podobné emócie nikdy nečakali. ()

Popel Babylonu (2022) (S06E06)

Záverečná epizóda série (a dúfam, že nie celého seriálu) uzavrela v podstate to najdôležitejšie, čo sa rieši od konca, respektíve začiatku štvrtej série. Pokračovať by sa ďalej dalo na nových kolóniách, kde budú asi stále vznikať problémy, či už lokálneho, alebo medzihviezdneho charakteru. Každopádne Popol Babylonu ponúka klasickú sci-fi bitku pri prstenci, politické pletky dorazia do svojho finále a, zatiaľ, sa elegantne vyriešia. Pokiaľ tu niekomu budú chýbať silnejšie emócie, tak odpoveďou je, že The Expanse rozhodne nebola nikdy žiadna melodráma. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (viac)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse

28.05.2018

Brooklyn 99 se nakonec neruší

Brooklyn 99 se nakonec neruší

14.05.2018

V posledních dnech zažívali seriáloví fanoušci jednu ránu za druhou. Nedávný konec Ash vs Evil Dead totiž doprovodilo zrušení Exorcisty, The Expanse, Designated Survivora, Lucifera, Posledního chlapa… (viac)