Závisti navzdory

(TV film)
Česko, 2007, 52 min

Réžia:

Petr Jančárek

Portrét jedné z nejzajímavějších osobností první poloviny 17. století, Albrechta z Valdštejna. Režisér Petr Jančárek prozkoumává ve výpravném dokumentárním snímku historickou postavu Albrechta z Valdštejna z nejrůznějších úhlů pohledu.
Stejně jako je rozporuplný a nejednoznačný Valdštejnův historický význam, velmi rozmanitě vyznívají i výpovědi jednotlivých respondentů ve filmu. Uvidíme v něm historika Ladislava Čepičku, historičku umění Elišku Fučíkovou, senátora Jaromíra Štětinu, archiváře Bořivoje Indru, ale třeba i astrologa Pavla Turnovského. V dokumentu jsou propojeny dokumentární sekvence s působivými hranými scénami, které nám přiblíží atmosféru Valdštejnova života, politickou atmosféru doby a také atmosféru bojišť, na kterých se odehrávaly zásadní vojenské střety. (Česká televize)

Marze

Měl jsem z knihy o Valdštejnovi zkoušku. Oproti dokumentu byla více zaměřena na podrobnosti Valdštejnových válečných tažení. Z novějších knížek doporučuji Valdštejn od Roberta Rebitsche nebo Catalano Alessandro - Historie života Albrechta z Valdštejna. ()

mcleod

Osobnost Albrechta z Valdštejna je jedna z nejzajímavějších v českých dějinách. Přiznám se, že jsem o něm (možná i kvůli velmi nepříznivým postojům české společnosti k němu) doposud mnoho nevěděl. A tento dokument mi dokázal přiblížit snad všechna fakta a nedal mi jedinou jasnou odpověď... a to na něm nejvíce oceňuji. Dokázal podat nezaujatá historická fakta, představit názory tuto osobnost kritizující, ale také ji velebící a nic víc. Tedy přesně to, co si lze od dobrého historického dokumentu přát. Jen je škoda, že se více nevěnuje jeho stavebním a krajinářským projektům, které byly přiblíženy jen několika záběry současného stavu. Ale to už by zřejmě bylo spíše na několik dílů. ()