Kino, věc veřejná

• Nemecko Cinema: A Public Affair
Nemecko, 2015, 100 min

Réžia:

Tatiana Brandrup

Naum Kleiman je významný filmový kritik a intelektuál, kterému ruská filmová obec vděčí za mnohé. Charizmatickému sedmdesátníkovi se po rozpadu SSSR podařilo uchránit moskevské Kinematografické muzeum (Musei Kino) před privatizací a s ním i archiv přetékající filmovými skvosty od režisérů, jako byli Tarkovskij, Ejzenštejn nebo Vertov. Muzeum a přidružené kino se pod jeho vedením proměnilo v živelné a svobodné místo, kulturní centrum, na jehož půdě film neplnil jen funkci zábavy, ale především cenného generačního odkazu. Konec šťastných časů přišel s rokem 2014, kdy ministerstvo kultury Kleimana nahradilo novou ředitelkou, od níž vedou nitky přímo k prezidentu Putinovi. (Jeden svět)

JitkaCardova

Pro mě intelektuální stokrát omletá samohana s neomluvitelnou stopáží, natahovanou provařenými dlouhými scénami z kanonizovaných filmů světového fondu. Téma by mě zajímalo, ten chlápek, pokud jde o jeho osobní zážitky a zkušenosti taky, ale je k nevydržení cedit si střípky informací mezi natahovaným utrpením nad jeho názory na filmy a na režiséry a hlavně co chvíli muset přetrpět autorčin důkaz, že viděla ten či onen film. Scény z manžlského života i záběry na schody z Potěmkina bych si s dovolením ordinovala raději sama a jindy. *~~ ()