Nadina revoluce

(festivalový názov)
  • Holandsko Nada's Revolutie (viac)
všetky plagáty
Holandsko / Švédsko, 2014, 60 min

„Bez revoluce bych nebyla tím, kým jsem dnes," říká Nadá, která si na pozadí egyptských politických změn v roce 2011 plní vlastní sen – vést divadlo pro děti. Jako nezávislá umělkyně v Egyptě musí přitom překonávat řadu překážek. Například přesvědčit ředitele divadel, že téma demokracie patří do divadelních her pro děti. Stejně jako protestující v ulicích, ani Nadá se nevzdává a sleduje svůj sen, který se tolik liší od představ její matky o roli ženy v egyptské společnosti. Nadin portrét představuje nezvykle osobní rovinu revoluce v Egyptě, cestu za významem slova svoboda a boj za její dosažení. (Jeden svět)

Jacques1

Velmi silný dokument o silné osobnosti. V konfliktu Nady a jejího okolí se odhaluje kolik ze starých tradic a předsudků v egyptské společnosti i přes revoluci zůstalo a ve své konečném vyznění, tak klade otázku, jaké změny věcí, tato revoluce vůbec dosáhla. Přičemž je to právě Nada, které do značné míry symbolizuje naděje a ideály s revolucí spojené a její konflikty a úspěchy, tak representují, složitou cestu a problémy, se kterými se musí v egyptská společnost vypořádat na své cestě za svobodou. ()