Časosběrný dokument z cyklu Backstage o vzniku nové verze slavného baletu v pražském Národním divadle, kterou nastudoval mexický choreograf a režisér Javier Torres. Romantický příběh o chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie na hudbu Ludwiga Minkuse je přitažlivý orientálním námětem, pompézní výpravou a virtuózními tanečními výkony. Poprvé v historii baletního souboru pražského Národního divadla se na jeho repertoár dostává La Bayadére, jeden z klenotů klasického baletu, který měl premiéru v roce 1877 v Petrohradu. Je to romantický příběh o zrazené lásce s tragickým vyústěním, o lásce vojevůdce Solora ke chrámové tanečnici, bajadéře Nikii, před níž dá hrdina ze společenské nutnosti přednost dceři bohatého rádži Gamzatti. Mexický choreograf a režisér Javier Torres nepracuje s baletem Národního divadla poprvé, již před dvěma lety tu inscenoval Šípkovou Růženku. Spolu s týmem tvůrců předložil svou vlastní osobitou vizi La Bayadére, v níž zdůrazňuje duchovní podstatu tématu a současně ji přibližuje reálným podmínkám indické společnosti s tím, aby byla přehledná a atraktivní pro moderního diváka. V našem dokumentu budete sledovat proměnu postav od počátku zkoušek v červnu 2014 do listopadové premiéry. Nadšení a energie Javiera Torrese se přenáší na celý baletní soubor, jehož jevištní nasazení pak vyvolává potlesk a ovace diváků během představení. (Česká televize)