Ztracená království: Afrika

• Veľká Británia Lost Kingdoms of Africa
Veľká Británia, 2010, 8x59 min

První várka čtyř dílů senzačního dokumentárního seriálu Ztracená království představuje neobyčejné příběhy starověkých afrických civilizací. Moderátor dr. Gus Casely-Hayford, který je expertem na dějiny umění, odhaluje zapomenutou historii předkoloniální éry Černého kontinentu. Ve vizuálně nádherných epizodách porovnává moderní Afriku s dávnou slávou jejích království a během cesty dech beroucí krajinou vzpomíná na jejich dávno zašlý lesk. Díky pomoci dalších archeologů a historiků série Ztracená království vypráví příběh o pyramidách v Súdánu, zkoumá hrdou minulost Etiopie, z trosek Velkého Zimbabwe cestuje do exotických obchodních měst na pobřeží indického oceánu a vzpomíná na Zlatý věk Mali. Těšte se na hodně zajímavé objevování historie Afriky. (TV Prima)

karnifex

(viděn díl o Zimbabwe) Velmi zajímavé téma, ale zpracování mě hodně zklamalo. Docela mi chyběly počítačové animace (nebo aspoň kresby), které by ukázaly, jak vypadala popisovaná města a stavby v době své slávy (protože soudě podle zobrazených ruin musela být nádherná). Také příliš časté stížnosti moderátora na to, že západní archeologové tuto část historie dlouho zanedbávali, začnou po chvíli působit spíše otravně - obzvláště když si uvědomíme, jak žalostně skoupý je ve věci podstatných informací tento samotný snímek. Pár krásných záběrů, ale to je na dokument, který slibuje zabývat se historií starých afrických civilizací, dost málo.. (doplnění po shlédnutí dílu o Západní Africe) Tento díl už byl výrazně lepší - ublíženosti méně, zajímavých informací mnohem více. I přesto ale zůstávají velké rezervy a doufám, že se toto téma někomu dalšímu brzy povede zpracovat mnohem zajímavěji.. ()