Atentáty

Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1975, 18 min

Réžia:

Rudolf Krejčík

Střihový dokument o atentátech na různé světové osobnosti (císař Ferdinand, jug. král Alexander, Heydrich, Hitler, japonský státník Inadžiro Asanua, Papež Pavel VI., J.F.Kennedy, Ch. de Gaull, R. Kennedy, M. L. King). (Doku CS)

Volodimir2

Dokument nám len okrajovo osvetľuje najvýznamnejšie atentáty 20. storočia. Pre mňa sú najzaujímavejšie tie, ktoré majú spojitosť s Treťou ríšou. Prvý a veľmi dôležitý bol atentát mladého žida Herschela Feibel Grynzpana, ktorý spáchal v Paríži na nemeckého veľvyslanca Ernsta vom Ratha. Vieme z hisórie, že tento atentát bol zámienkou pre tzv. Krištáľovú noc (protižidovský pogrom v noci z 9. na 10.11.1938 v Nemecku, Rakúsku a v Sudetách). Ďalším atentátom o ktorom sa dokument zmieňuje len okrajovo bol atentát na ríšskeho protektora v Prahe 27.5.1942. Ponúknutá odmena za páchateľov 1 milión ríšskych mariek bola obrovská, ale nebola malá ani cena, ktorú musel národ zaplatiť. Vojenská a politická prospešnosť atentátu na Heydricha aj tu zostáva problematická. A posledným z atentátov bol najviac vydarený zo 42, ktoré boli spáchané na Hitlera Išlo o atentát plukovníka Stauffenberga zo dňa 20.7.1944. Aj tu bola zo strany Hitlera krvavá odplata. Samotný dokument nám nič nehovorí, autor do 17 minút sa snažil zakomponovať 12 atentátov a to je veľa.. ()