Benoît Lepape (Jean Yanne) ztratí ze dne na den práci v elektronické firmě. Tehdy se mu hodí, že jeho strýček Onkel (Bernard Blier) je důležitým zvířetem v odborech. S pomocí odborářských peněz dá Lepage do pořádku poměry v jedné továrně na kola. Avšak ne tak, jak by si představoval jeho marxistický strýček... Inteligentní satira na socialismus i kapitalismus. (Pohrobek)

Willy Kufalt

„ Jsme považováni za tyrany, ale ani nevíme, proti komu jsme. Před patnácti lety, když jsme zasáhli Araby, jsme je alespoň znali. Ale dneska na demonstraci je možné všechno!“ Velmi zajímavá úvaha, která zazní v podání mistra epizodních rolí Paula Préboista, nás hned v úvodu seznámí s politickým smýšlením autora-režiséra. Podobně jako Lelouch (Dobrodružství je dobrodružství) nebo Mocky (Rubáš nemá žádné kapsy), tak i Jean Yanne patří do skupiny těch autorských režisérů, kteří po utichnutí bouřlivého květnu v Paříži '68 nezaujali ve své tvorbě ideologické stanovisko ani směrem k levicovému, ani k pravicovému extremismu, ale kritizují z nadhledu (a současně i s tím nadhledem) oba tyto póly. V jejich satiricky založených filmech dostávají plně na frak jak anarchisté nebo socialisté se svými touhy po velkých revolucích a „dokonalé“ společnosti, tak nadutí kapitalisté pasoucí zejména po velkých penězích. Ani jsem nemyslel, že zrovna Yannovu satiricko-politickou komedii si tolik užiju, zvláště když mě Yannův asi nejslavnější skandalózní film Číňané v Paříži nijak nenadchl a vnímal jsem v něm sice zajímavý, ale občas nevyrovnaný provokativní výstřelek své doby. Tady mě překvapil obrovský záběr politických témat, které Yanne ve svém filmu stačil reflektovat (mj. otázky interrupce či sexuálních menšin), jednotlivé scény, dialogy, téma revolucí a odrazová zápletka o ztrátě zaměstnání velmi dobře zapadaly, navíc povětšinou je ten film často i neskutečně vtipný, nezastaví se před ničím, prolíná politickou reflexi s vtipnými bonmoty. Výkony Bliera a Serraulta jsou tradičně excelentní a narozdíl od Číňanů v Paříži se mi líbila i většina hudebních čísel (které asi budou pro Yannovy filmy tradičním prvkem). Internacionála zpívaná dělníky v kostele za bouřlivého Blierova dirigování, takový nářez se jen tak hned nevidí! :o) Akorát v poslední půlhodině mě příliš neoslovila linka s farářovou dcerou, jinak překvapení a určitě se z Yannovy tvorby ještě někdy podívám aspoň na dva další filmy. 80% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()