Donetsk: an American Glance

• Rusko Doněck glazami amerikanca (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Rusko, 2014, 27 min

Dokumentárny film televízie RT o vojne na Donbasse. Americký novinár prichádza do miest bojov a spoznáva ľudí v odštiepených regiónoch Ukrajiny a konfrontuje získané dojmy s tým, čo sa o nich hovorí v západných médiách. V teréne zisťuje škody a má príležitosť sledovať boje. Tento krátky dokument má za cieľ ukázať inú stránku tamojšieho diania, menej sa zaoberá príčinami vojny a faktami spojenými s nimi. (Marek1991)

Marek1991

Plusy sú určite autentickosť, tiež to že videl, že väčšina vojakov sú domáci, že miestnych obyvateľov zabíjajú aj keď sú mnohí akokoľvek v tomto nevinne. Mínusy to, že keby tam nejakí cudzí vojaci ako pomocníci boli, tak sa mu asi len tak ľahko na kameru neukážu, rozhodne nie nejakí tajní. Tiež pôvod zbraní sa tu veľmi neskúmal, či nejaká pomoc z Ruska, hlavne nejaká vládna pomoc, lebo o tej čo prúdi od kozáckych organizácií sa vie a tá je trocha v inom postavení než vládna, o ktorej sa mal prerieknuť Strelkov. Tiež príčiny vojny tu nie sú veľmi rozobrané a aj celý kontext prečo sa vlastne antiteroristickou operáciou útočí na ľudí, ktorí si o sebe chceli rozhodnúť sami po podobnom prevzatí moci ako sa uskutočnilo na Majdane, tu antimajdanom. Film je viac ľudskejší, ide skôr na city, ale právom, lebo aspoň uvidíte nezmyselnosť celej tej operácie na Donbasse. Fakty si už však musíte dozisťovať ako streľba pri ich referende do ľudí, streľba v Mariupole, upaľovanie ľudí v Odesse, útoky voči ruským televíziám, rusky hovoriacim ľuďom, zabíjanie novinárov, útoky voči proruským či sociálnym stranám, skákanie na Majdane a výkriky o Moskaloch, podnecovanie už tam nevraživosti voči Rusku, odpočuté telefonáty, streľba rôznymi vo svete zakázanými zbraňami, či mimoriadne nebezpečnými zbraňami, ostreľovanie na hraniciach, neonacistické prápory a batalióny nasadené v tej vojne, antifašisti a nacionalisti v tej vojne, kauzu zabezpečenia referenda v autonómnej republike Krym ruskými vojakmi, streľbu na Majdane, ktorá dodnes nebola spoľahlivo vyšetrená, ale mali sa radšej spíliť stromy s dôkazmi, zasahovanie do diania zahraničnými politikmi, čachre s ruským jazykom a mnohými zákonmi a mnoho iného. Však, keď už by som bol Rus a bol by som v tom tak namočený ako oni, tak by som urobil aspoň poriadny dokument a nie hrať sa tu s vyslaním nejakého Američana, stanoviť tomu štandardnú dĺžku väčšiny dokumentov od RT a hrať sa na blbých ako akoby on na mieste zisťoval, že však sú to príjemní ľudia. To veru nie, to už sa mohol pozrieť na rozhovory Gubareva a Kolomojského, či iných ukrajinských vojenských veliteľov, na štýl vládnutia jednotlivých vodcov v jednotlivých mestách, popravy, zaobchádzanie s mŕtvymi, s dodávkami zbraní, jedla a iného materiálu, na vysťahovalectvo, no tu je to zas taký akoby nič nehovoriaci a mierne jednostranný štandard, akoby sa RT bálo ísť do niečoho hlbšieho, lebo by si sami museli priznať pár chýb, ale paradoxne si myslím, že majú viac pravdy, keďže to na facebooku mapujem už dlhšie. ()