Khagan1389

Roku 1882 vzniklo srbské království a byla tím po téměř 6 stoletích obnovena srbská státnost. Tomu předcházeli boje s Turky během srbských povstání, které započal Karađorđe Petrović (skončil dost nešťastně) a dokončil Miloš Obrenović (ten se po druhém povstání stal v Srbsku vládcem). Je potřeba ještě dodat že oba rody se staly velkými rivaly o to, kdo bude Srbsku vládnout (nejdříve vládl rod Obrenovićů poté Karađorđevićovů až do konce 2.sv. války). První srbský film, který byl jako velké množství těch filmů považováno za ztracený přes několik desítek let až dokud ho nenašli ve Vídni,  je zaměřený na život Karađorđe Petroviće a je  relativně dost výpravný, střídají se tu  výjevy z osobního života Petroviće a života dalších Srbů až po bitevní scény. Film je na to že byl natočen v Srbsku docela technologicky obstojný, zajímavý je třeba prostřih  během jedné scény, kdy Turci debatují o zneškodnění Karađorđe.  Nejhůře působilo zobrazení bitvy, která  působila trochu jak hra na babu a nejvíce mě pobavil zatoulaný pes co nevěděl co se to děje za opičárnu. Je potřeba rovněž zmínit že  v některých místech je už film téměř zničen zubem času a tak je vidět pouhá změť šmouhy a poškozeného filmu. Film tedy zobrazuje Karađorđevićuv život od narození, přes zásnuby, útěk ze Srbska do rakouských srbských oddílů jeho návrat do Srbska drancovaného Turky, povstání a boje proti Turkům až po jeho smrt.  Film je zakončen několika větami z Horského věnce od Černohorského vladyky Njegoše, památníky v Bělehradě a představením herců (dost možná první titulková scéna na konci filmu v dějinách kinematografie?). ()