Jablká z púšte

(festivalový názov)
  • Česko Jablka z pouště (festivalový názov) (viac)

Rebeka žije v Jeruzaleme. Ako jedináčik vyrastajúci v ortodoxnej židovskej rodine cíti nespokojnosť so svojím životom. Čoraz viac ju priťahuje sekulárny svet, preto sa jedného dňa rozhodne zmeniť svoj život...
Film bol natočený podľa rovnomennej divadelnej hry, ktorá získala v Izraeli v roku 2006 ocenenie Najlepšia hra roka. (romancek)

rivah

Také psáno TAPUHIM MIN HA'MIDBAR. Obyčejný osud 19leté dívky, která se rozhodne odejít z ortodoxní komunity do svobodnějšího světa, tedy do kibucu pěstujícího jablka, a sblížit se s tamním studentem....Proč to bylo tak oceňováno, není zřejmé.(50%) ()

Enšpígl

Mám Izrael moc rád a proto jak je možnost vidět izraelský filmy, nevahám. Tohle by se dalo, říct, že je ženský film, ale jelikož ho netočili američani je silný i pro muže. Jsou věci, který se mě na Izraely směrem k ženám nelíbí a o jedné takové vypráví o tento příběh, který má v sobě kus pro mě fakt nechutných obyčejů, ale i nádhernou finálobou katarzi. Samozřejmě jsem celou dobu byl zcela na straně Rivky a zavěrečný dialog mezi otcem a ní patří mezi opravdu silný momenty filmu. Stejně tak jako skladba znějící při závěrečných titulcích. ()

kaylin

Je hezké se podívat na izraelský film, do izraelského prostředí. Líbí se mi to poznávání kultury, se kterou se normálně nesetkávám. Natočené je to dobře, ale zrovna nějaký moc extra zážitek z tohohle prostě nemám. Je to příjemné, je to lidské a ukazuje to fanatismus, který nesnáším, ale neodrovnalo mě to. ()

Aljak

Nebolo to zlé, ale svojim spôsobom mi to pripomenulo x indických alebo pakistanských filmov, kde zvyknú mať rodičia svoje deti tiež pod rovnakým vplyvom ako tu bola Rebeka. Z tohto pohľadu to teda pre mňa nebolo až také originálne a pozoruhodné ako pre mnohých ľudí, ktorí obdobnú tému vo filmoch až tak frekventovane nevideli. Film ako taký bol však dobrý, zaujímavý, a mňa osobne najviac bavila tá časť filmu po Rebekinom úteku do kibucu, kde sa postupne "utrhla z reťaze". Solídne 3* (ale keby nevidím obdobnú tému v indickej produkcii, asi by bolo moje hodnotenie vyššie). ()

• Film bol natočený podľa rovnomennej divadelnej hry od nemeckej spisovateľky Savyon Liebrecht, ktorá získala v Izraeli v roku 2006 ocenenie "Najlepšia hra roka". (romancek)