Zlatá mládež

(relácia)
  • angličtina Golden Youth (festivalový názov)
všetky plagáty
TV spot

Váš život je pro ně extrémní situace. Jsou mladí, zhýčkaní a teprve nyní poznávají prostředí a profese, o kterých měli jen mlhavou představu, ale velké předsudky. Zlatá mládež poznává, jak vypadají životy ostatních Čechů. Pět mladých lidí z velkoměsta se musí vyrovnat se vším, na co nejsou zvyklí – s náročnou manuální prací a svéráznými životními podmínkami. Na pět týdnů se z nich stanou řezníci na jatkách, obyvatelé Chanova, účastníci armádního kurzu přežití, rolníci v české vesnici v Banátu a ošetřovatelé v domově důchodců. Pořad vytvořila tvůrčí producentská skupina Kamily Zlatuškové a 15. září bude Českou televizi reprezentovat v Berlíně na prestižním Creative Forum EBU v soutěžním výběru dvaceti nejzajímavějších nových světových formátů. „Náš pražský výběr je zvyklý na komfort velkoměsta, na možnosti, které jim Praha poskytuje ohledně jejich kariéry, zábavy a společenského života. Za hranicí Prahy pro ně začíná neznámé území. A právě tam jsme je vždy na týden vysadili a zjišťovali, jak si s tím poradí a jak taková zkušenost pozmění to, co si o dané profesi nebo prostředí mysleli předtím," říká autor projektu Dušan Mulíček.
Jeho záměrem bylo prostřednictvím nového formátu poukázat na stereotypní bariéry stojící mezi různými částmi naší společnosti, a pokusit se je nabourat. Minimálně v hlavách pěti protagonistů. „Ty hranice nemusí být jen mezi velkoměstem a venkovem, tak jak je tomu v dílech z venkovských jatek a z vesnice v Banátu," dodává režisér Richard Komárek. „V případě dílu z Chanova jde i o hranice sociální a etnické a třeba v případě domova důchodců o hranice generační." „Je na divácích, aby posoudili, co si zlatá mládež z natáčení vzala, zda je ta zkušenost někam posunula. My jsme přesvědčeni, že alespoň trochu se rozšířily obzory každému z nich," komentuje záměr pořadu kreativní producentka Kamila Zlatušková.

V premiérové druhé řadě pět mladých Čechů na vlastní kůži poznává, zda zvládnou žít a pracovat mimo svoji komfortní zónu. Čtyři nové aktéry, zpěvačku Sharlotu, youtubera Mikea, začínajícího politika Petra, servírku a modelku Kláru, doplní hvězda první řady, Renáto... Noví adepti z řad privilegované zlaté mládeže si vyzkouší náročnou manuální práci i těžké životní podmínky. Tentokrát je tvůrci vyslali i za hranice České republiky, a zakusí tak život v zemích třetího světa, aby si uvědomili, že v globalizovaném světě se Čechů týkají i problémy lidí, kteří žijí na druhé straně planety. Zkorigují své předsudky a zhýčkané chování? Dokážou, že je v nich víc, než se na první pohled zdá? „Rozdíl mezi první a druhou řadou je hlavně ve výběru účinkujících. Nejde jen o to, že se v docusoapu objeví mediálně známá jména, ale i o to, že příslušníci této generace jsou mediálně zběhlejší než aktéři první řady. Vědí, jak se prezentovat před kamerou. O to zajímavější bude pro diváky sledovat, jak se v situacích, které jsme jim připravili, jejich snaha kontrolovat si svou image rozpouští a odhaluje se to, jací skutečně jsou,“ říká kreativní producent Dušan Mulíček. (Česká televize)

TV spot

Matty

"My rádi budeme točit, ale když budeme pěkně na to odpočati..." Tvůrci Zlaté mládeže prozřeli příliš pozdě. Jejich stížnost na pasivitu aktérů ve čtvrtém díle je sice oprávněná, ale opomíjí, že problém tkví nejen v líné mládeži, ale i v samotném konceptu pořadu. Účastníkům chybí motivace. Nejsou povinni nic dělat, jejich postup do dalšího „kola“ není podmíněn splněním určitých úkolů a získáním bodů (když nepočítáme hlasování o jejich popularitě na stránkách ČT). Pouze se ocitají v novém prostředí a záleží víceméně na nich, jak se v něm zachovají, zda budou mít chuť zvednout zadky a hnout prstem. I díky tomu jde jen o vršení předvídatelných reakcí, u nichž se malý český člověk může spokojeně utvrzovat ve svých předsudcích: mladá generace nemá úctu ke stáří a fyzické práci, není schopna empatie, nezná hodnotu peněz, svého pohodlí a vzhledu si cení nadevše… Možná to byl záměr. Stereotypy se zobrazují snáze a jsou zábavnější než snaha jít víc do hloubky a nutit diváka k přemýšlení nad sociální determinací nebo hodnotami dnešní společnosti, přispívajícími k přesvědčení (nejen) mladých lidí, že je vlastně správné být egoistické hovádko. Nabízelo by se nejprve rozkrýt prostředí, v němž se pětice běžně pohybuje (co přesně dělají, kdo jsou jejich rodiče, za co nebo od koho dostávají peníze), poté jim (a divákům) v širších souvislostech předestřít, co je čeká, a nakonec je konfrontovat nejen se smradem, sračkama, chudobou a bolestí, ale zejména lidmi, které tento nevábný svět obývají. Právě větší reflexe počínání zlaté pětice těmi, kdo ji po týden musí snášet, by pořad mohla obohatit o důležitou sociologickou rovinu a částečně suplovat zoufalou neschopnost sebereflexe na straně Jiřího, Nikoly, Michala, Renata a Yeni. Takhle vznikla akorát freak show na úrovni primáckého Prostřeno!, na které si smlsne pracující třída (protože jí seriál propůjčí pocit morální nadřazenosti) a bulvární média, ale postrádá téměř jakoukoli relevantní vypovídací hodnotu a je srovnatelně povrchní jako lidé, o něž se navenek zajímá (ale které ve skutečnosti jen dost průhledně exploatuje). Od veřejnoprávní televize a dramaturgického týmu stojícího za Třídou 8. A, na níž byla patrná snaha problém také analyzovat, nejen se na něm popást, bych čekal víc. ()

Matixed

Pořad nádherně vystihuje situaci dnešní mainstreamové mládeže. Pořad působí depresivně a smutně po stránce mentality těch dětí boháčů a jim podobným. Ale zároveň bylo díky nim o zábavu postaráno, smál jsem se každou chvíli. A mladý, ambiciózní gay Renáto mě bude asi strašit v nočních můrách ještě pěkně dlouho. ()

spacylemon

A nejvíc ze všeho mě stejně fascinuje to obecné přesvědčení, že veřejnoprávní televize nesmí natáčet nic ani trochu zábavného, ale zásadně jenom suchopárné dokumenty o životním cyklu ostropsa trubily... Ne o moc míň fascinující je zdejší zvyk odsoudit dílo, protože v něm jsou jakože nesympatické hlavní postavy. No, potěš pánbůh. Tady přece nejde o vykroucenou buznu, profesionálního synka nebo (nejspíš)šlapku! Ti jsou jenom průvodci po životech lidí typu ženské, co celou směnu v ukrutném smradu vyvrhává žaludky a střeva; chlápka který musí vyjít s 2,3 litry na měsíc; o živoucí zelenině v LDNkách a lidech, kteří se o ni starají, radši ani nemluvě. A ať chcete nebo ne, ta naše slavná střední třída před realitou života na okraji zavírá oči nebo jí rovnou pohrdá úplně stejně jako těch 5 protagonistů. A v přímé konfrontaci by většina pohořela zrovna tak. Holt to obligátní zrcadlo bylo zase jednou nastaveno... ()

LadyPupu

Díl z Chanova: "Já jsem Renato, já jsem Nicoleta.... A vy nejste Češi? Jste? A jak to, že máte tak blbý jména?" Produkce tohohle pořadu dala výzvu do televize. Skoro nikdo se nepřihlásil. Takže udělali casting a výsledná elitní pětice je tady. Ne, to opravdu není zlatá mládež. To jsou jen děti, které se chtějí zviditelnit. Ale ok. Každej to máme hozený jinak. Ty holky jsou strašný, ale ty kluci občas perlí. Po dvou dílech za dvě. Uvidíme po posledním dílu. ()

Jara.Cimrman.jr

Pošleme pětici namistrovaných parchantů do extrémních situací a pak odborně sondujme. Zjistíme, že se jim to nelíbí a patrně z toho máme být překvapení. Tak to moc nevyšlo, ale jeden důvod pro hvězdu jsem si našel - tvůrci totiž objevili TO Renato. Něco takového jsem v životě neviděl. Něco mezi klukem a holkou, mezi komárem a velbloudem, mezi idiotem a ufonem. Netuším, kde se to vyskytlo, ale jestli to někdy náhodou potkám, tak tomu z principu dám pořádnou ránu mezi tykadla a budu doufat, že se to nemnoží dělením. ()