Cecilia Bartoli ve Versailles

(koncert)
  • Francúzsko Cecilia Bartoli, Mission : Agostino Steffani in Versailles
Hudobný / Dokumentárny
Francúzsko, 2012, 61 min

Árie, dueta a sbory se slavnou mezzosopranistkou a kontratenoristou Phillippem Jarousskym. Lahůdkou pro příznivce světové mezzosopranistky Cecilie Bartoli, která před časem opět okouzlila pražské publikum, je její projekt Mission, věnovaný málo známému italskému skladateli, knězi a diplomatovi Agostinu Steffannimu, vyšel nejen na kompaktním disku s bohatou bibliografií, ale v obrazovém ztvárnění i na DVD. Skvostné pozadí pro zpěv, charizma i nádherné róby pěvkyni poskytly sály zámku ve Versailles. K vokalistce se připojuje i francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky, hudební doprovod obstarává soubor IBarocchisti.
Orchestrální hráči a sboristé, pečlivě připravení dirigentem Diegem Fasolisem, jsou obdivuhodní. Samozřejmě středobodem všeho je Bartoli – technicky, hlasově a výrazově dokonalá. Jako superbonus působí dueta s kontratenoristou Philippem Jarousskym. Prostě ryzí pramen radosti a emocí! (Česká televize)

bohemia_regent

Hudba polozapomenutého barokního skladatele ve špičkové interpretaci. Cecilia Bartoliová si zaslouží samé superlativy: silný hlasový fond, bezchybná technika, skvělá práce s výrazem... V duetech ji podpořil Philippe Jaroussky, jeden z nejlepších kontratenoristů současnosti. Fajnšmekři ocení i historicky poučenou interpretaci doprovodného souboru Barocchisti. A to vše se odehrává v nádherných kulisách zámeckých paláců ve Versailles. Krásně zazpíváno, zahráno i natočeno... -------- V titulcích filmu uvedeno: český název Agostino Steffani ve Versailles (podtitul Cecilia Bartoli: Mission); originální název Mission (podtitul Agostino Steffani in Versailles). ()

helianto

"Dnes nebudu útočit na vaše srdce svými diplomatickými schopnostmi, nýbrž svou hudbou. Do ní jsem vkládal celou svou duši. Nejde snad v tomhle případě o její nejpravdivější obraz?" Koncert a dokument v jednom. Vzpomínka na dnes již zapomenutého barokního skladatele Agostina Steffaniho, která je tomuto italskému knězi, diplomatu, špiónovi a skladateli pomníkem víc než důstojným. A nemylme se, Steffani rozhodně netrpěl přehnanou skromností, sám svou hudbu srovnával s hudbou Telemannovou, Händelovou, ba dokonce Bachovou :o) Úsměvné z dnešního pohledu. Pravda ovšem je, že je nám předložen nádherný gejzír barokní hudby plné emocí tak, jak to dokáží snad jenom Italové. Radost, smutek, láska, touha - smyslnost i touha po boji, to všechno tu je. A to vše je nám předloženo v nádherném balíčku čarovného prostředí versaillského zámku, převázaného stuhou procítěné interpretace italského hudebního tělesa I Barocchisti a sboristů a ozdobeného jako nádherným drahokamem výkony obou sólistů - francouzského kontratenoristy Philippe Jarousského a především vynikající italské mezzosopranistky Cecilie Bartoli. Jedinečný umělecký zážitek. Věnujme tedy krátkou vzpomínku skladateli, který se jednoho krásného letního večera vynořil ze zapomnění ... ()