Výprava za bauxitem

(TV film)
  • Maďarsko Bauxit expedíció
? %
Maďarsko, 2014, 60 min

Profesionální hudebník, vášnivý rybář, přírodovědec amatér a moderátor Lívius Varga se nyní vydává na cestu, která se spíš podobá přistání na Marsu nebo na Měsíci, než obyčejnému výletu do přírody. Náš moderátor se totiž ocitá – na naší domácí planetě – ve strohých, pustých a nehostinných, téměř až mimozemských krajích. Ve svém autíčku poháněném sluneční energií objíždí kdysi kultovní místa maďarské těžby bauxitu a výroby hliníku, aby nám ukázal, jak vypadají dnes rudé jizvy, které těžba krajině způsobila, a jaké poklady se i desítky let po ukončení těžby skrývají v zemi, která působí pustým a neutěšeným dojmem – ať už je to opuštěný důl na bauxit v pohoří Bakony, někdejší hliníkárna, případně skládka bauxitového bahna u Dunaje, která právě prochází rekultivací. Všude si postaví stan, zmapuje okolí, s pomocí archívních snímků připomene minulost a setkává se s badateli. Výprava za bauxitem je kronikou safari konaného ve speciální divočině; účastní se ho vědci a experti, kteří nás zasvětí do pohnuté historie legendárního „maďarského stříbra", tedy hliníku. (oficiálny text distribútora)