ricci.s

Zvláštny kúsok, na IMDB ho podľa komentárov niektorí milujú (dokonca ho považujú za najlepší serrealistický turecký horor všetkých čias) a niektorí nenávidia. Celkovo mu ale veľmi štedré hodnotenie nenadelili, takže ja budem tentokrát patriť k tej menšine. Skupina piatich priateľov sa vyberie do "prekliatych" jaskýň, pričom už po ceste ich začnú sužovať podivné vízie. A akonáhle sa tam ocitnú, tak už okrem podivných svetov a prízrakov neuvidia vlastne nič iné. Ja mám fantazmagórie rád, mne sa to páčilo. Nakrútené je to naozaj pekne, atmosféra a hudba boli výborné, ľakačky a gore tu absentuje, ale o tom to veľmi nebolo. Dokonca ani dej nie je podstatný. Ide len o to, aby sa divák nechal unášať podivnými zjaveniami, pričom najmä v tých jaskyniach v druhej polovici hororu je ich škála dostatočne pestrá. Asi je ten horor naozaj iný, na aké sú dnešní nároční kritici zvyknutí, ale svojim spôsobom je jedinečný. Malo to proste niečo do seba a mne sa na to pozeralo dobre, určite mi bude pár dní rezonovať v mysli. Kto obľubuje podivné, démonické svety, tak si príde na svoje. ()

Dellamorte

Gomeda sa snaží pôsobiť artovo, avšak plusové body za atmosfear sťahuje to nekonečné blú(z)denie a nedovarený rozpočet. Podobné snímky riešia aj germáni, v objatí s južanmi a vychádza to. Tento turban pokus nezavrhnem, lebo tá snaha je mystery-seriózne nepopierateľná, zúčastnenci sú v poho, takže napriek opozeranosti ambientá 3ka, ako na zákazku. ()