Japonský film The Mourner vypráví o muži jménem Shizuto, který navštěvuje místa nehod a truchlí za oběti. Na jednom z míst nehod, kde došlo ke zločinu, se seznámí s ženou, která zabila svého muže a odseděla si trest ve vězení. Ve Shizutově životě hrají roli i jiní lidé: nevyléčitelně nemocná matka, těhotná mladší sestra a novinář, který ho pronásleduje. (ČSFD)

Tsuki

Viděno 18.2.2015 v kině MOVIX, Ario Kameari, Tokio. Už podle názvu jsem tušila, že "Smutnící člověk" nebude tak úplně typ filmu, který by se shodoval s mým náhledem na život, ale i tak mě něco táhlo do kina jít se na to podívat. Musím uznat, že je to dost povedený film s dobrými hereckými výkony. Tak trochu melancholický, místy syrově reálný, jindy na hranici reality a snu. Nevidím sice důvod, proč by někdo chtěl dobrovolně smutnit nad smrtí cizích lidí, ale z pohledu hlavní postavy to působilo tak nějak správně, protože se soustředil na "pocit lásky", který zasnulý člověk zanechal, a jak sám řekl (volná parafráze): "Nedokážu cítit nenávist k vrahovi. V mém zájmu je soustředit se na zemřelého člověka a přemýšlet nad lidmi, které miloval a kterými byl milován. Kdybych cítil nenávist, v mém vědomí by nebyly myšlenky na zasnulého, ale na jeho vraha." A to je rozhodně něco k zamyšlení v dnešním světě, kde lidi zbytečně věnují spoustu energie na to, aby nenáviděli / pomlouvali / shazovali ostatní. Takže film může rozhodně nabídnout nějaké zajímavé podněty. Možná by stálo za to si přečíst předlohu. ~(3,7)~ ()