Varšava roku 1934. Z vězení se vrací zpátky do života „renomovaný“ kasař Kvinto, který má nevyřízené účty s bývalým komplicem, nyní majitelem banky, jehož přičiněním se dostal za mříže. Skutečným důvodem Kvintovy pomsty se však stane záhadná smrt jeho přítele muzikanta, který patřil ke komplicovým věřitelům. Společně se třemi dalšími muži se rozhodne vykrást trezory samolibého bankéře, aby jej potrestal za porušení zlodějského „kodexu cti“. Celovečerní debut Julia Machulského připomene americkou kriminální komedii Podraz (George Roy Hill, 1973), s níž jej spojuje retrostylizace a zvláštní styl humoru. V hlavní roli se představí režisérův otec Jan, který postavě kasaře dodal ušlechtilou eleganci. (Febiofest)

Pitryx

V době, kdy se tento film promítal v kinech, jsem v některém polském časopise vyčetl, že jde o styl filmu „Podraz“, nebo „Charleston“. Nechal jsem se nalákat a zabědoval. Pamatuji se, jak jsem se nudil… Nyní po letech jsem se ke snímku vrátil. Předpokládal jsem, že absence závěrečné rvačky jako v „Charlestonovi“, mne tentokrát nechá chladným. No, nechala, ale pocit nudy zůstal. Naprosto tomu chybí švih, je to prostě statické nic o ničem. Je sice pravda, že režisérův otec jako hlavní hrdina tou dává zvláštní punc. Řekl bych punc alá Jean Gabin. Ovšem to je také vše. V podstatě se celý film nic neděje, jen se plánuje, kecá a kecá. Nezajímá mne hodnocené všeobecné, pro mě je to prostě film, který mne nemá čím zaujmout a hodnotím jej dle svého.2015021010232/10436 ()

smrtubohem

Tak tohle je vážně pecka. Kvinta je profík a to velmi sympatickej. Je tu vše důležité: sranda, kasaři, podfuky, atmosféra, napětí. Nižší rozpočet není vůbec poznat, režisér to zmáknul parádně. Tento film mám velmi rád a jsem šťastnej, že ho znám, protože v našich končinách bohužel moc proslavenej není. ()

Jara.Cimrman.jr

Až se jednou rozhodnu vykrást banku, tak o tom předem uvědomím jejího ředitele, bezpečnostní agenturu a všechny orgány činné v trestním řízení. Jinak by to nemělo pořádné grády a nestálo by to ani za náústek od trumpety. Naštěstí kasař Kvinta vlastní nejen trumpetu, ale i dost velké koule na to, aby podobnou akci provedl a přestože akci občas trošku schází tempo, tak nejeden luxusní kameňák řadí v mém pomyslném žebříčku tuto klasiku mezi nejlepší zlodějské filmy všech dob. No, to je možná trochu přehnané, ale určitě se vejde mezi TOP 100 krimi komedií natočených v Polsku v roce 1981. ()

Bush13

Machulského režijní debut, který předcházel v Čechách tak populární Sexmisi, je neuvěřitelně vydařeným heist filmem, který v tom všem napětí, drsňáctví a poctivé krimi atmosféře, nepostrádá groteskní chvíle i herecké výkony, které jakoby v některých scénách vypadly z 30. let, kdy se děj odehrává, aniž by to působilo rušivě. Taťka Machulski zase téměř nehne brvou, jen mu sem tam skvěle cuknou koutky. Oceňuji výskyt stereoskopického Kaiserpanorama jakožto rekvizity, která je dodnes k vidění v Muzeu kinematografie v Lodži. ()

Terva

Celovečerní debut Julia Machulského připomene americkou kriminální komedii Podraz (George Roy Hill, 1973), s níž jej spojuje retrostylizace a zvláštní styl humoru. Film získal na Polish Film Festival cenu za nejlepší režisérský debut. Scénář : Juliusz Machulski. Kamera : Jerzy Lukaszewicz. Hudba : Henryk Kuzniak ()

• Filmový festival Comedy ve Vevey udělil snímku Zlatou hůlku za nejlepší film roku. (Terva)
  • Film získal Zvláštní cenu na filmovém festivalu v Manile. (Terva)
  • Na mezinárodním festivalu Karlovy Vary byl snímku udělen diplom poroty. (Terva)