Tian mi sha ji

• Taiwan 甜蜜殺機 (viac)

JFL

"Sweet Alibis" sice v domácím prostředí sbírá pochvalné ohlasy coby jeden z mála titulů narušujících uniformní produkci melodramat, romancí a artovek, jenže pro diváky primárně neokouzlené domácími (převážně televizními) hvězdičkami skýtá spíše nesourodý mišmaš. Žánrovou hříčku, spojující na detektivním základu prvky parťáckých filmů a romantických komedií, má coby hlavní atrakce nést humor. Jenže ten se v převážné míře omezuje na pitvořivé žvanění, ksichtění a občasný závan lidového záchodového humoru. Snaha mít zároveň s nadhledem vykonstruovanou žánrovku, estrádní promenádu známých tváří a vulgární lidovku pouze rozmělňuje případný potenciál každého z principielně protichůdných přístupů. Když k tomu připočteme fakt, že podstatná část humoru vychází z ryze lokálních prvků jako je přízvuk, verbální narážky a absurdní jména, z čehož ale nic není v oficiálních titulcích přeneseno do anglického překladu, představuje snímek sice kýžený příspěvek k pestrosti tchajwanské kinematografie, ale podobně jako řada klasických kantonských komedií zůstává nepřenositelným zážitkem. ()