Češi na misi Jižní Sudan

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2013, 26 min

Réžia:

Andrea Culková

Dokumentární film Andrey Culkové o súdánské misi české porodní sestry, členky organizace Lékaři bez hranic. Film zachycuje jeden pracovní den české porodní sestry Lucie Brázdové v jihosúdánském středisku Lékařů bez hranic. Sledujeme zejména její spolupráci s místní zkušenou porodní bábou Rebeccou z Jindy. Ale poznáváme i další účastníky mise, která má za úkol ulehčit osud alespoň některým z 120 000 lidí, prchajících sem, do oblasti horního Nilu, před blížícím se ozbrojeným konfliktem. Lékaři bez hranic tady lidem poskytují nejen základní zdravotnické služby při epidemiích, ale pomáhají i snížit úmrtnost při porodech, které tu jinak probíhají podle tradičních zvyklostí bez jakýchkoliv pomůcek prakticky na zemi. (Česká televize)

Narciska

Je to možnost, jak se seznámit s českými účastníky misí Lékařů bez hranic. Jejich práce je důležitá, protože působí tam, kde by jinak lékařská péče zcela chyběla. Tentokrát se jedná o uprchlický tábor v Jižním Súdánu, nejmladší zemi světa, kde, jak zaznívá, starými způsoby, pohmatem, pomáhají vyškolení pracovníci přivádět děti na světě, příp. bojovat o jejich záchranu v případě komplikací a předčasných porodů. Možná neprávem a tak se jen ptám, zda při vstupu do intimního života Súdánek, západní dokumentaristé aplikují stejnou etiku, když je natáčejí, jako by natáčeli nás v ČR? ()