Gilgameš

• angličtina Gilgamesh (festivalový názov)
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1987, 12 min

Staroveká ruina z Mezopotámie s vytesanými rytinami sumerského hrdinu Gilgameša ožíva. Po mnohých tisícročiach nám predstavuje epos vo výjavoch takpovediac surrealistických. Gilgameš putuje po krajne, aby našiel rastlinu nesmrteľnosti. Paradoxne s ním cestuje aj had, ktorý je vždy o niečo pred ním. Na ceste sa hrdina takisto stretáva so snovými výjavmi oblúd, ktoré mu bránia v ceste.
Krátky animovaný film pracuje s technikou plastelínovej animácie. (JohnMiller)

JohnMiller

Celkom INSANE Československý stopmotion animák. Snové výjavy ktoré sa tu nachádzajú nepredvádzajú príbeh Gilgameša tak ako ho poznáme s eposu. Príhody Kráľa Uruku tu nie sú priamo zachytené takže ten kto nečítal knihu tu tie skryté vsuvky nemôže nájsť. S tohoto celého sa mi najviac páčilo spracovanie. Obraz mi 100 percentne evokoval Starú Mezopotániu. Mal som pocit akoby som sledoval pohybujúce sa ruiny s čias dávno minulých. Vyzeralo to doslova akoby to Sumery vlastnoručne vysekali do skalísk. Animácia ukazuje vytesaný obraz Gilgameša ktorého nejakým záhadným červeným predmetom nechajú ožiť. On sa nasledovne vydá hľadať rastlinu nesmrteľnosti ako v eposu. Paradoxne ho nasleduje had a vždy keď Gilgameš natrafí na nejakú zeleň had ho predbehne a zeleň zmizne. Po niekoľkých minútach Gilgameš zostárne a vráti sa k hradbám Uruku kde sa opäť dostane na ruiny. Zdá sa mi že tvorca chcel proste ukázať aké príbehy pamätajú. staroveké obrazce. A očividne sa mu to podarilo. ()