Himalaiści

všetky plagáty

Himalaiści je série osmi dokumentárních filmů o historii polského himálajského horolezectví, první díl nás seznámí ještě s předválečnou polskou expedicí, následují polské expedice v sedmdesátých a osmdesátých letech, tedy v době nazývané "polským himálajským obdobím". Další díly nás seznámí s osudy nejvýznamnějsích polských himalaistů - Rutkiewicz, Kukuczka, Zawada, Kurtyka, Wielicki, Pawlowski. V dokumentu je použito mnoho autentických záběrů, rozhovorů, fotografií, materiálů ze soukromých archivů. Průvodcem je polský horolezec a držitel tzv. Koruny Himalájí a Karákoram (ten/ta, kdo zdolá všech 14 osmitisícovek) Piotr Pustelnik.
Seznam epizod seriálu:
01 - Wyprawy 1939-1980
02 - Wyprawy 1980-1989
03 - Wanda Rutkiewicz
04 - Jerzy Kukuzcka
05 - Andrzej Zawada
06 - Wojciech Kurtyka
07 - Krzysztof Wielicki
08 - Ryszard Pawlowski (kamals)

kamals

Myslim si, ze je skoda, ze tento dokument je uplne na periferii zajmu, ba i v Polsku je opomenut, byt na youtube.com je v polstine volne ke stazeni. V porovnani s Ceskym himalajskym dobrodruzstvim dle mne dokaze nabidnout nejen zajimavejsi filmovy material, ale i dokumentovane osobnosti, prominte mi to cesti himalaiste, patri k trochu jineho levelu. Dulezite je, ze nejde jen o onanisticky popis, jak jsme dobri, jak by mozna mnohy od Polaku ocekaval, ale i o dukladne osobnostni profily jednotlivych dokumentovanych himalaistu a o prehrzel mnoha ruznych pohledu a nazoru na tyto osobnosti ocima jejich soucasniku a nasledovniku. ()