Ženy a zbraně

• USA A Girl and a Gun

Propadlo něžné pohlaví ve Spojených státech nové vášni nebo si jen pořizuje vhodný prostředek k ochraně? Ve Spojených státech amerických se teď zbrojní průmysl zaměřuje na novou klientelu, na ženy. Podle statistik tam výrazně vzrostl počet ozbrojených žen. Něžné pohlaví za velkou louží prý objevuje „vzrušení ze zabíjení". Pravda je však poněkud jiná...
Zbraně jsou brány jako cosi mužského, zároveň nebezpečného či násilnického. Tradiční vnímání ženy a ženskosti je toho pravým opakem. Náhled žen na zbraně a jejich vztah ke zbraním zahrnuje široké spektrum otázek náboženských, politických, kulturních i etických. A není to zdaleka pohled černobílý. (Česká televize)

spotczek

Jedná se skutečně o americký dokument. Tedy o pohled z jiné kultury, z míst, kde lidé pro osobní ochranu i pro relax sahají k "drsnějším" prostředkům. Tento film však nezmiňuje útoky dravé zvěře, třeba rozzuřených medvědů, nýbrž útoky zlodějů, drogových dealerů, agresivních bývalých milenců apod. nebo "ostrý" dárek pro osmiletého chlapce, který chce svou vlastní opravdovou zbraň (a dává mu ji matka, jejíhož bratra v mládí vrstevníci nešťastnou náhodou v lese zastřelili). Ani nevím, co si myslet o případu mladé matky malého miminka, která přišla kvůli nemoci o manžela, ale stále žije na jejich odlehlém ranči, kde před nedávnem s "linkou bezpečí" na uchu a za jejich spolupráce zastřelila běsnícího člověka, co se k ní chtěl vloupat do domu-přívěsu. Ve filmu mi chyběl neamerický rozměr. Vlastně jsem po celou dobu jen kroutila hlavou. Myslím, že by bylo zajímavé srovnat pohled lidí ze zemí, kde vlastnění zbraní představuje normu, tedy např. USA s Norskem, a pak z těch míst, kde to běžné není. Nedokážu totiž posoudit, nakolik jsem bláhově přesvědčená, jak moc jsme civilizovaní, nakolik jsem naivní ve svém středoevropském pocitu bezpečí a nakolik nenormální jsou americké dámy, které si kupují kulovnice s pažbou v růžovém provedení. ()

Marze

Potom co v úvodu vypravěč řekne: "Ženy pociťují vzrušení ze zabíjení" jsem myslel, že to bude bulvární dokument, ale nakonec to byl alespoň průměr. U nás musíte při napadení dokázat, že jste se cítili ohroženi na životě. V tomto dokumentu policejní operátorka ženě s dítětem, do jejíhož domu se vloupával zloděj poradila, aby ho zastřelila a ta to udělala. Jak účinné a jednoduché. ()