Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

kolly13

Originál film a origánální psychomagor Saudek zvtvárněný všeumělem Rodenem. Neskrytá sexualita a otevřenost mě baví, dialogy jsou místy pitomé a přisuzuji to vlivu Saudka na scénář. Někdy mluví jak kniha a jindy zas jak mentol, to troškuk nesedí. Málková za geniální zvtárnění nesympatické a podlé trubky - bravo. ()

Fuksinka

Nebudu řešit svůj více, či méně pozitivní vztah k dílu Jana Saudka a pravdivost filmu. Protože mi je úplně jedno, co je pravda. ----- Viděla jsem film, o geniálním, upřímném a sobeckém umělci s duší dítěte, kterého odrbala a zničila jedna nechutně vlezlá kráva s příšerným vkusem na boty. O tom je celý film a na 133 minut je to prostě málo. Zachraňuje to výborný Roden a různé epizodky "z natáčení", ale i tak to nestačí. Epizodky totiž po chvíli začnou nudit. ----- Do celého filmu se nepodařilo dostat vášeň, která zřejmě Saudka pohání. Ve všech těch nahých a sexuálních scénách se jí neobjevila ani kapka. Viděla jsem tam spíš ulepenost a uslintanost, ale vášeň a touhu žádnou. Stejně ulepený a uslintaný je i humor. Trocha vášně se konečně objevila až ve scéně, kdy se chystal na soulož úplně někdo jiný a to se ani nestačili svléknout. ----- Na jedno podívání proč ne, ale mě by asi víc zajímalo, co zažíval Jan za komanče, což bylo naznačeno v flashbacku. Ony vlastně všechny flashbacky byly zajímavější než zfilmovaný příběh. Bohužel do tohoto filmu se vůbec nehodily. ()

DAJAAAA

Mě se ten film nahodou libil,byl zabavný a divoký jako sam Jan Saudek.Trochu mi to připominalo balkanské filmy,které jsou mnohem divočejši než ty chladné západoevropské nudnosti.Je to to nejlepši co jsem od pani Pavlaskové viděl a Rodenová nejlepší role. ()

kokofek

Je zřejmé,že Jan Saudek chtěl být takto viděn.Netouží po odkrytí svých vnitřních pocitů.Vnímavý divák to pochopí.Náznak neutěšeného dětství tuto teorii dokládá.Geniální umění by se nikdy nemělo odkrývat na dřeň. ()

S.hort.Y

Fikce? Pravda? Kdo ví. Každopádně film to byl zajímavý a poučný. Bavil mě, zaujal mě. Co mi film dal: "zákulisní" informace ze současného dění v naší české kotlině. Co mi film vzal: víru, že ze mě někdy bude fotograf. :-) ()

ariari

absolútna syfilitická miazma, ..teda človek s kvapavkou sa prejavuje nutkavým chtíčom hraničiaci s bezuzdnou absurditou riešenou cez podivný sex. obrovské kopy mäsa sú pre vírus obzvlášť príťažlivé NIe je za tým treba hľadať výnimočnosť. ..je to ako vírus..človek sa stotožní s túžbou alebo zákonitosťou vírusu.stojacom v pozadí sa rozširovať . Je otrokom prechodených syfilitíd....Sára v reále ohliadnúc od beletrie povedala užitočnú vetu Je to veľmi nešťastný bláznivý dedo. dobre natočená bieda a úbohosť spojená s talentom aký nemá obdobu. ()

jjjerry

Na české poměry velmi zajímavý snímek. Chápu, že někdo z hodnotících má své komplexy, závist a Saudek mu leží hluboko v žaludku. Ale zkusme se od toho oprostit. Máme tu film, co se nesnaží být vtipný, neobsazuje přehrávající rádoby vtipné české herce. Karel Roden je excelentní. Je vidět, že si Jeníka pečlivě nastudoval. V čem film ztrácí je snaha vnutit "jednostranný pohled na konflikt v rodině. SPOILER (Zobrazenní Kláry=Karolíny jako feťačky, ale na druhou stranu je Marie II (zobrazena jako těhotná zodpovědná dcera) a ne jako taktéž feťačka. Naprosto zbytečný "kritik" v galerii, co zkazí dojem, to přece nemá Saudek zapotřebí ne? ENDSPOILER Příběh je trochu slabší, je to celé o jednom muži a jeho "ženách". Mohl být dán prostor Marii (cílevědomé, snaživé ženě, ale bohužel bez talentu, nebo synovi, který asi moc nezvládá žít ve stínu svého otce a Marie mu tu mezeru doplnila. ()

v.indruchova

Myslím si, že nikdo nemůže pochopit, tohohle člověka. Dříve jsem ho viděla jen jako alkoholika a děvkaře ale dnes si snažím věci pochopit ne tak nálepkovat. I když tento pán je i milovníkem alkoholu i žen. Myslím si že si zažil nějaké hrůzy a kompenzuje si to různě, jako mnozí z nás. Možná je psoudo intelektuálem nevím, ale vždy jej bylo zajímavé poslouchat jak mluví, jak přemýšlí. Mám ráda když někdo dokáže být tak pohotový a vtipný. Mistr Saudek je ve svém oboru opravdu jedineční i když nejsem obdivovatelem všech děl. Ale také mistr Roden. Skvěle zahrané. Každý by se měl podívat, že bigamie není možná, téměř každý po nějaké době chce vytvořit pár, a né se dělit s jiným. Monogamie je přirozená a harmonická. Ve filmu můžeme jistě pochopit co se stane když...jaká je akce a rekce. Nic neschvaluji a nic neodsuzuji. I když sám Saudek na začátku řekl že budeme lhát. Je mi jedno, že to není celé pravdivé i kdyby jen kousek. /Je to jeho život, který si tvoří svými myšlenkami i činy. Má tedy za něj odpovědnost. Život genia je nelehký a obdivuji když někdo chce být svůj. Protože když někde přidá tam zase ubere? Co se mi líbí je upřímnost. Nečekaně po delší době opravdu zajímavý film, který se mě dotkl. Ukazuje život z pohledu muže, který by chtěl být lehký bez závazků, žárlivosti a mamonu, ale jak je možné jej žít, když ostatní nedokáží vystoupit ze starých kolejí? Kolik je talentovaných lidí, bojí se jako Jan ale tolik že netvoří, jsou svázaní strachem, zkoprnělí nadosmrti? Neobdivuji tohoto člověka mám jisté morální zásady ale on některé nemá. ()

PTuranyi

Fotograf je živelný film o živelnej osobnosti  Jana Saudka. Karel Roden je v koži slávneho fotografa ako doma. Marie Málková v roli zlatokopky Líby za Rodenom nezaostáva. Príbeh síce nie je skúpy na dramatické momenty, hlavne v závere, ale predsa len nejde o drámu a umelcov život je zobrazený s rozšafnou prostotou. 75% ()

fila_B odpad!

Tak to nééé. Co to má jako být. Saudek patří bez pochyby mezi nejkreativnější naše fotografy. Proč ten film je točenej jako porno z NDR a ještě to má 130 minut abychom se v to jó vyrochnili. Pokud čekáte něco výtvarně pojaté tak se nedočkáte je to spíš něco jako 13 komnata Jana Saudka točená v ČT okořeněná přitroublím humorem. S tím že Saudek není Saudek. Nejbrutálnější jsou nahé sekvence, které na Saudkových fotografiích májí krásu, ladnost a erotickou poetiku, ale ve filmu je to něco tak asexuálního, že si cestou z kina musite koupit Playboye aby jste si zpravili chuť. ()

pepe_r odpad!

Je velmi těžké hodnotit tento film. V podstatě se to dotýká i umělcova života, možná takovej život měl možná ne, možná je to taková účelová reklama na Saudka tak co to vlastně hodnotím. Pokud se od toho odstřihnu a ptám se sebe co jsem to viděl. Tak bohužel je tu nějaký útvar , který nedrží pohromadě je bez děje a něco se začne dít až v posledních 20 minutách. Tak, že scénář a režie opravdu nula. To co film dělá snesitelným a důvod proč jsem po 30 minutách neodcházel z kina, je Karel Roden, pořád čekáte co se bude dít Roden hraje co může ono se nic neděje respektive opakuje se stále to samé a v čase kdy ostatní filmy konči tady přijde děj ( navíc předvidatelný to je problém dramaturgie). Za Karla hvězdičku. ()

mocart

Kdo jen trochu něco ví o Janu Saudkovi, jeho práci, živelnosti, neřídké prvoplánové primitivnosti, bez které by zřejmě nikdy neudělal tolik dobrých věcí, nemůže předpokládat, že o něm vznikne standardní životopisný film se strukturou antického dramatu. Navíc Fotograf není Saudkův životopis, nýbrž volný sled obrazů ze života (srovnání s imbecilními frky z Kameňáků nemůže nikdo myslet vážně). Film plný citu, zaujetí, smyslnosti, až dětské naivity a dobroty (ale nééé té (m)laskavé svěrákovské, co jsme jí skoro uvykli!!). Saudek je sice trochu více idealizován než je zdrávo (jeho exhibicionismus a laciné fórky mi nikdy k srdci nepřirostou), Sára je trochu více démonizovaná než je potřeba (však žaloba je prý už na stole) ... Roden báječný, Málková jakbysmet, Chlumeckého hudba = wow! Lakmus: Biják, na který myslím dva dny, nemůže být blbý. ()

kedd

geniální film! tak nadšeny z českého filmu už jsem dlouho nebyl... co z českého, z jakéhokoliv... a k těm jednohvězdičkářům a odpaďákum: je mi jich líto, jsou to lidé bez nadhledu a bez smyslu pro humor... a jsem rád, že pan Roden, který už se mi těmi jeho slušňáskými rolemi z posledních let zajídal, konečně něco zahrál! děkuji tvůrcům za super zážitek! český film ještě žije!!! :-) ()

flouny8

Neskutečná přehlídka odporně obézních žen, celulitidy a bobrů. Stopáž 113 minut většinou nudy bez jakéhokoliv děje, plný rádoby vtípků a přisprostlých trapných průpovídek (přirovnání ke Kameňáku je bohužel trefné). Saudek je jako člověk neskutečný hovado a hlupák. Jediné plus je výkon Rodena. ()