Tito bez maske

Chorvátsko, 2010, 61 min

Réžia:

Jakov Sedlar

Marek1991

Z dokumentu som pochopil, že ešte aj dnes sú naňho rozporuplné názory, komentáre ľudí k tomu tomu zodpovedali. Bolo v ňom badať názory tvorcov, no vzhľadom na to, že ešte nepoznám históriu hlbšie, tak až z komentárov som zistil, že sa asi pohrali so zvýraznením niektorých udalostí, či mlčaním pri iných. Keď som si prečítal jeho životopis na wikipédii v češtine, tak som sa dozvedel toho dosť, dokonca mám dojem, že samotný dokument nepriniesol až toľko zaujímavostí a človek si za tú dobu o ňom môže naštudovať také informácie, že dokument aby sa tomu vyrovnal by musel byť podrobnejší a dlhší a nemal by byť odfláknutý, ako sa mi zdal. Na Tita som si spravil aký taký názor, mal vo svojom živote mnoho zlých momentov, ale aj mnoho skvelých, treba preto rozvíjať tie dobré a tie zlé síce nezabudnúť, ale nejak nerozvíjať a nerozoštvávať minulými chybami ľudí. U mňa má veľké plusy za hnutie nezúčastnených štátov, za podporu Dubčeka a za snahy o akúsi tretiu cestu v socializme a demokracii, aj keď to malo mnoho chýb. Ten človek za takmer 88 rokov toho stihol priam neuveriteľne veľa. Kedysi som chcel napísať knihu s podobným životopisom, ale vidím, že život to už napísal akoby za mňa, no ak sa preto v budúcnosti rozhodnem, tak asi budem musieť byť inovatívny, v niektorých veciach sa ani nedivím tomu jeho kultu osobnosti, je to zaujímavá postava histórie, škoda že sa nedali jeho skúsnosti vštepiť do nejakého prístroja, ktorý by nám ich ako myšlienky poslal, ktovie, možno by sme sa vyhli mnohým konfliktom. ()