Athina, epistrofi stin Akropoli

(TV film)
  • Grécko Αθήνα, επιστροφή στην Ακρόπολη (viac)
všetky plagáty
Grécko / Taliansko, 1983, 43 min

Athens, Return to the Acropolis je poetickým, intimním a zároveň něžným pohledem na hlavní město Řecka od athénského rodáka Theodorose Angelopoulose. (tomtomtoma)

tomtomtoma

Athina, epistrofi stin Akropoli - Athény, návrat na Akropoli: je jedním z dílečků italského televizního seriálu Hlavní evropská města kultury, kde každé město měl na starosti domácí filmový režisér. Slavný athénský rodák Theodoros Angelopoulos vytvořil intimní portrét města s dlouhou, čtyřtisícovou historií. Využil ve struktuře poetického dokumentu básně jednoho z nejvýznamnějších řeckých poetů Jorga Seferise, obrazy moderního řeckého malíře (a taktéž athénského rodáka) Jannise Tsarouchise (přispěl i prologem o neoklasicismu v Athénách, té zásadní přestavby města po získání nezávislosti), a několik slov z románu Třetí svatební věnec Kosty Tachtsise, dále levicového básníka Athén Tasose Livaditise a k epilogu knihu Kolos z Maroussi od Henry Millera. Theodoros Angelopoulos za pomocí doprovázejících hlasů Petra Fyssouna a Kosty Arzogloua stvořil něžný pohled na město se slavnou minulostí a tehdy ještě s nedávnou nepříjemně krvavou diktaturou. Měl jsem rád tu vůni a chutě Athén v osmdesátých letech, ten klokotající ruch svobody, tu blízkost antického mramoru, tu opotřebovanost času, ten živoucí tep, a přitom město bylo řečtější a bezpečnější než je v době současné, globalizované. Je to příjemně něžný a poeticky intimní portrét hlavního města Řecka. ()