Viktoria – o důstojnosti a chamtivosti

(festivalový názov)
  • Švajčiarsko Viktoria: A Tale of Grace and Greed (viac)

Viktorie, mladá romská žena, opouští rodnou Budapešť a vydává se do Curychu s vidinou velkého výdělku. Slyšela totiž zkazky o bohaté alpské zemi. Její přítelkyně, které se ze Švýcarska vracely, přijížděly obtěžkané šperky a luxusem. Sny se však rychle rozplynou. Dlouhé noci strávené na špatně osvětlených curyšských ulicích a čekání na zákazníky, které uspokojuje na tmavých parkovištích, snáší jen díky své vysněné představě o krásném životě s vydělanými penězi doma v Budapešti. I přes nepřízeň situace a uprostřed všudypřítomného smutku a násilí se jí nakonec podaří najít nejen přátelství a lásku, ale především sebe samu. (Das Filmfest)

BOURQUE

Film zachytávajúci život rómskej prostitútky, pracujúca na uliciach v Zürichu. Príbeh sa začína v Budapešti, drobnými zábermi zo života jednej „malej“ rodiny. Viktória, hlavná postava filmu, chce viac – nechce predávať pokazené papriky a melóny (alebo inak kšeftovať) – chce peniaze, pekné šaty ako jej kamarátky. Odíde do Zürichu, aby ako prostitútka zarobila ťažké peniaze. V práci, po prekonaní „začiatočných ťažkostí“, začnú skutočné problémy až po tom, ako jej „ochranár“ bude čoraz agresívnejší. Viktóriin príbeh je klasický a to, že je Rómka, nijak zvlášť neovplyvňuje vývoj príbehu. Inými slovami, ten príbeh a samotný tón filmu nie je iný kvôli tomu, že Viktória je Rómka. Z tohto hľadiska film neprináša nič takého, čo by sme z podobných filmov nepoznali, respektíve nepodáva iný obraz o danej situácii. Z hereckej stránky žiadne väčšie výkony, hra F. Farkas (hlavná postava) v niektorých situáciách mi príde plochá a bez väčšej sily. Nečakajte film, v ktorom dôjde k nejakému výraznému vývoji charakterov jednotlivých postáv. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()