Up in the Wind

Vavča

Novinářka, jídelní kritička Cheng Yumeng (Ni Ni) z lifestylového magazínu se chtěla vždy dostat do Itálie. No a šéfka ji po letech odmění Nepálem, neberte to. Navzdory tomu, že je to čínský film, tak se nebojí střílet do vlastních řad, že místní nejsou z humpoláckých čínských turistů (kteří jsou navíc bezvěrci) nijak nadšení a jejich země by potřebovala něco jiného, než zástupy instatních buddhistů hledajících osvícení. Navíc hlavní postava si uvědomuje, že skončila v soukolí průmyslu smrti (média, literární svět obecně), na univerzitě měla naprosto jiné cíle, musí soustavně pošlapávat svoji identitu, aby v Šanghaji nějak přežila, práce snů a peníze přitom nikde... Takže tvrdá kritika tamního kapitalismu, pravda, trochu podvratně působí zapojení čínských turistů do nepálské stávky, ale film není bezduchý chomáč cizokrajných lokací a pokusů o romantickou komedii. Žánr romantický a komedie bych z toho úplně vynechal, humoru je zde relativně pomálu, spíše je to drama, roadmovie, celkem slušný pokus o sebepoznání, který hlavní hrdinka prodělá. Žádný doslovný, romantický konec, ale sebereflexe proběhla, závěr si divák musí trochu domyslet prostě. Film táhne výborná Ni Ni v hlavní roli, jejíž filmografii musím ještě poznat, zejména musím sehnat https://mydramalist.com/7779-redemption https://www.youtube.com/watch?v=NYYzitRLuUI Navíc Jing Boran Ni Ni celkem slušně sekunduje jako zpovykaný synek se svým svérazným přístupem k životu a řešením problémů. Film není úplně vždy silný ve využití svého námětu a postav, ale pořád solidní nadprůměr, zážitek co nevymizí, a jak jsem již psal výše, který čínský film si dovolí kritizovat nepřímo svoji zem a tamní styl kapitalismu? ()