SeanLSD

Môj prvý turecký film v živote. Po tých pár zmienkach, čo som o tejto národnej kinematografií čítal a počul panovala vrcholná nedôverčivosť, zvlášť že sa malo jednať o romantickú komédiu, ale výsledok ma prekvapil a úplne odzbrojil. ___ Jedná sa o to, že scenáristu pošlú na vidiek nech tam splodí dielo na objednávku, presne podľa žánrových inštrukcií a predovšetkým s happy-endom. Chlapík nevie kam z konopí, a tak začne podľa starej poučky písať o sebe. Čarokrásne prostredie ale hlavne snová žena, ktorá sa tu vyskytne, mu pomútia zmysly, nakopnú inšpiráciu a prebudia v ňom filmového hrdinu, ktorý skutočne nejaký príbeh na rozprávanie má. Objekt jeho túžby totiž zhodou okolností ide chystať svadbu so známym natvrdlým hercom (spoiler - zhodou okolností scenáristovým bývalým spolubývajúcim) a on sa ako správny romantický hrdina pokúša toto prekaziť. A robí to veľmi zábavne! ___ Spočiatku trochu rozpačitý dojem, pri ktorom si človek užíva hlavne preslnenú exoticky dovolenkovú atmosféru, sa totiž pozvoľna rozbieha do veľmi sviežeho deja plného nápaditého variovania romantických schém a nezastaví sa až do konca, kedy sa motorom (okrem túžby, pravdaže) stále viac stáva tvorený scenár a kedy dochádza k prepletaniu "reality" so scenáristovým dielom podľa nej, kde pravidelne jedno predbieha či ovplyvňuje to druhé. ___ 19. 5. 2016, 5 týždeň tureckého filmu, Záhreb ()