Československo - země přátel

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1961, 20 min

Střihový dokument, který v průřezu představuje historii Československa od konce II. světové války (1945) až po začátek 80. let 20. století u příležitosti účasti ČSSR pavilonu na mezinárodní výstavě v kubánské Havaně. Dokument tendenčně vyobrazuje výhody socialistiského zřízení. (oficiálny text distribútora)

Gekacuk

Dokument zaznamenává přípravu, realizaci a průběh mezinárodní výstavy na Kubě. Kamera začínajícího Jana Špáty je už tehdy výborná. Barvy se sice skoro ztratily, ale to dokumentu na jeho zajímavosti neubírá. Jsou zaznamenány těžkosti, které vyvstaly s uskutečněním výstavy. Ta se konala v roce 1961 těsně po neuspěšném vylodění Castrových odpůrců. Tehdy tam muselo jít nejen našim technikům ale i filmařům skoro o život. Je vidět mnoho ozbrojenců a vojenské techniky. Ostatně situace tehdy vyústila v karibskou krizi. Špáta zaznamenal mimo jiné také nejvýznamější postavy tehdejší Kuby - Fidela, Che Guevaru a Dorticose. Film ovšem bohužel provází tendenční a jednostranný komentář, který je umocněn citově zabarveným prorežimním patosem tehdy všudepřítomného Otakara Brouska. Tento herec a dabér udělal pro propagaci socialismu více než kdokoliv jiný. Po listopadu 1989 však převlékl kabát. Místo pokání ze sebe udělal téměř oběť a popřel tím celou svou uměleckou dráhu. ()