Nová doba si žádá nové myšlení a činy, ale jak to má člověk vydržet. Hraný debut sarajevského rodáka scénáristy a režiséra Slobodana Maksimoviče zastupuje v projektu Filmová Evropa Slovinskou televizi. Film získal cenu Vesna za nejlepší film na festivalu slovniského filmu v Protorose. Oceněn byl i představitel hlavní role Gregor Bakovič a cenu za vedlejší roli získal Branko Djurič.
Díky za Sunderland je na první pohled komedie, na druhý však hořký ponor do reality současného světa. Johan je dělník, který se rozhodně nenachází v nejlepší fázi svého života. Má dluhy, věčně nespokojenou ženu a její nemocná matka s nimi žije. Zoufalý člověk dělá zoufalé činy, a tak se Johan rozhodne, že investuje 1.800 eur, které navíc ukradl své tchýni, do pochybného asijského podniku... (Česká televize)

Snorlax

Stylově malinko Lelouch, tématem samostatná jednotka. Takhle hořkou komedii neumí natočit ani Dánové, a že ti jsou v tomhle oboru mistry. Postava Johana přesně naplňuje ono rčení, ve kterém upadá toaleta na osobu znečištěnou výkaly. Zážitek trošku kazí poněkud podivně načasované titulky, což bych snesla od amatérské výroby, u ČT mě to znepokojuje. Ale nechci být za hnidopicha, jsem ráda, že je v televizi po dlouhých letech zase na co koukat. ()

zette

Vyborna komedie, mne prijde jugoslavsky humor k tomu nasemu asi nejblizsi. Cela rada vtipnych scenek, jen kousek od plneho hodnoceni... ()

kolodej1

opravdu hořká komedie, která si všímá outsiderů a jejich někdy až zoufalé snaze se prosadit a změnit svůj život. Často pak působí pošetile, až směšně. Trochu mi to připomnělo česká šedesátá léta. Každopádně je to ale i přes jistou trpkost velmi zábavný film. Není to žádná řachanda, ale úsměvný a místy i vysloveně vtipný film to je. Pro mě dost velké a příjemné překvapení. Zasloužených 80% ()

hygienik

Slovinci by mali zostať pri čistokrvných drámach. Tie vedia robiť lepšie než komédie, ktoré sú aj tak vlastne len dramédiami a človek nevie, či sa má smiať alebo diviť. ()

emma53

Tak tohle je jedna z těch dramédií ze Slovinska, kterou rozhodně ráda doporučím každému, kdo s touhle zemí má asi tolik zkušeností jako já před zhlédnutím téhle opravdu hodně hořké komedie. Je to klasika, která mně byla vysloveně blízká svými postavičkami, kterých jsou v dnešní době mraky, od ústřední postavy Johana, kterému se i díky jeho naivitě lepí smůla na paty a například jeho scénku v kanceláři ředitele jsem vysloveně baštila, jak byla pravdivá, až po Zlatka s jeho zlatými fondy, to už byla úplná jasňačka : "Zlatko, Zlatko, žít je tak sladko.". Bezvadný film, který si ty ceny plně zasloužil a na debutní večerní film nahoře jmenovaného režiséra, je to skvost. ()