Univerzita zvaná Sing Sing

• USA The University of Sing Sing (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
USA, 2011, 39 min

Co se stane s odloženým snem? Tato otázka, kterou básník Langston Hughes pokládá ve své klasické básni Harlem, leží v centru inspirativního dokumentu Univerzita zvaná Sing Sing z produkce HBO. Film nás zavede za zdi nápravného zařízení Sing Sing, kde si na 1700 mužů odpykává dlouholeté tresty, v mnoha případech za násilné trestné činy. Mnoho vězňů našlo naději a změnilo způsob myšlení díky soukromé neziskové organizaci Hudson Link, která nabízí univerzitní kurzy s možností získat vysokoškolský diplom. Vězni, ponořeni do studijního programu zahrnujícího četbu děl jako A Raisin in the Sun od Lorraine Hansberryové nebo Platónova Jeskyně, přicházejí do třídy se svým vlastním pohledem na věc a nadšením. Jejich tvrdá práce vrcholí emotivní promocí, kde svou houževnatostí inspirují všechny ostatní. Prostřednictvím rozhovorů s profesory, studenty a jejich rodinami se tento film snaží ukázat pravou hodnotu vzdělání a jeho schopnost dát těm, kteří to potřebují, druhou šanci. "Už to nejsou ti muži, kteří skončili ve vězení," říká jeden z profesorů "jsou to noví lidé, kteří se změnili díky vzdělání". (HBO GO)