Dej filmu sa odohráva v období 2. svetovej vojny a popisuje osudy siedmich dievčat, ktoré mali určitý vzťah k zbraniam, a preto sa dostali do Centrálnej ženskej školy snajperskej prípravy nachádzajúcej sa v obci Amerevo v Moskovskej oblasti. Po troch mesiacoch tvrdého výcviku sa dostali do bojovej akcie, ktorá preverila ich psychickú, fyzickú, ale aj špecializovanú streleckú prípravu. Film ukazuje, ako sa zachovali v situácii, kedy sa ocitli tvárou v tvár nepriateľovi. (Volodimir2)

Volodimir2

Ja sa vždy rád pozriem na vojnový film, nemusí zobrazovať bitku, ale môžu to byť filmy ktoré rozprávajú určitý príbeh. Tak ako je to aj v tomto filme, ukazuje ako žili a bojovali obyčajní ľudí vo vojnových rokoch. Zameral sa na účasť žien ostreľovačiek v 2. svetovej vojne. 27.11.1942 nastúpili do školy odstreľovačiek inštruktorky, ktoré boli stiahnuté z frontu, takže mali za sebou už bojové skúsenosti. Prvými absolventkami školy boli Inna Mudretsová, Oľga Maliková, Anna Morozová, Oľga Petuchová a Nina Lobkovská. Centrálna ženská škola snajperskej prípravy trvala 3 mesiace a bola dislokovaná v obci Vesnjaki a potom od 5.2.1943 v obci Amerovo v Moskovskej oblasti, za dva roky svojej existencie vychovala 1886 ženských odstreľovačiek. Celkovo z nich padlo 185 v boji a 6 dievčat, ktoré absolvovalo túto školu, obdŕžalo Sovietske vyznamenanie Rad slávy (Ludmila Pavlyvčenko za 309 odstrelov- vojnu prežila, Maša Polivanová 140 odstrelov – posmrtne, Natalija Kovšová 167 odstrelov- posmrtne, Tatjana Kostyrina 125 odstrelov – posmrtne, Tanja Baramzyna za 20 odstrelov- posmrtne a Alija Moldagulová 91 odstrelov- posmrtne). Ďalšie filmy so snajperskou tematikou Ostreľovač – odvetná zbraň, Anjeli smrti, Nepriateľ pred bránami, Bezmenná kóta, Bitka za Sevastopol a Nemecký ostreľovač – neviditeľný nepriateľ. ()