Znovuzrozená Indie

• Kanada India Reborn
Kanada / Nemecko / Veľká Británia / Francúzsko, 2009, 52 min

Indie je zemí mnoha protikladů a paradoxů. Většinu obyvatel měst tvoří dobře si žijící střední třída, zatímco na venkově živoří dvě třetiny Indů na hranici bídy. Tradiční stravování v souladu s vírou narušuje příchod západních fastfoodů a supermarketů. Vedle toho posiluje vliv nacionalistů, kteří rozdmýchávají konflikty mezi muslimy a hinduisty. A obří továrna na sny Bollywood otvírá kontroverzní témata jako manželství z lásky či svazky lidí z různých kast, proti čemuž stojí přísné tradice... (oficiálny text distribútora)

Rex Mundi

Táto séria v sebe mieša rôzne štýly a formáty dokumentárnej tvorby, a to je zaujímavé. Hoci niekedy má divák pocit, že sa díva na reality šou, takéto drobné výhrady som ja osobne stolerovala, pretože na oplátku mi India Reborn poukazovala veľa vecí, ktoré v štandardných (akokoľvek kvalitných) cestopisoch nevidím - súčasný život Indov rôznych spoločenských vrstiev, životný rytmus i každodenné problémy tých najbohatších aj tých najobyčajnejších. Typické cestovateľské dokumenty, akých som už videla tucty, ukazovali väčšinou iba to, čo kamera vidí na ulici. India Reborn ma pritiahla pestrosťou tém, vhľadom do zákulisia indických vášní (herectva i Bollywoodu), prirodzenosťou s akou opisuje spolužitie starej morálky s modernou dobou, aj šírkou spracovanej látky. ()