Sbohem, planeto Pluto

(TV film)
  • Veľká Británia Bye, Bye Planet Pluto
Veľká Británia, 2006, 49 min

Proč byla z mapy Sluneční soustavy vymazána jedna planeta? Dokument BBC. Až do začátku 19. století jsme považovali naši Sluneční soustavu za jednoduchou: jedno Slunce, devět planet. Pokroky v astronomii nás donutily náš pohled na ni změnit. Nejdříve přibyla nová kategorie těles – planetky, které krouží v pásu mezi Marsem a Jupiterem. A v roce 1992 byl objeven Kuiperův pás podobných těles v prostoru za dráhou Neptunu. Některé z nich jsou tak velké, že jsou kulaté, a jsou stejně velké a možná i větší než Pluto. Bylo nutno vytvořit další novou kategorii – trpasličí planety, do které byl v roce 2006 zařazen i Pluto. (oficiálny text distribútora)

skrblik007

Nejen, že je tenhle dokument zastaralý, ale navíc pojednává o naprosté prkotině, jako kdyby to byla polemika století. Ano, kolem vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet byl docela humbuk, podle mě ale zbytečný a tenhle dokument to jenom přiživil. To je prostě věda - ne vždy se všichni shodnou, ale točit o tom dokument, který navíc po pár týdnech ztratil aktuálnost, je naprostá zbytečnost! Když ale pominu tu senzacechtivost, není to zase tak špatné, prostě průměr. ()

ladanda

Podle mě jde o skvělý dokument, ve kterém ovšem nakonec jasně a srozumitelně nezaznělo, v čem spočívá ten základní rozdíl mezi planetou a trpasličí planetou! Údajně nejde dát jednoduchou odpověď (definici), a tak podle Wikipedie vězte, že planeta i trpasličí planeta mají tři společné znaky: 1.- obíhají kolem Slunce 2.- mají dostatečnou hmotnost, aby se vlastní gravitací zformovaly do přibližně kulovitého tvaru 3.- nejsou satelitem jiného tělesa. Čtvrtým znakem, který nám to naše “milované“ Pluto definitivně vyškrtl ze seznamu planet Sluneční soustavy, je fakt, že objekt během svého vývoje nepročistil své okolí, aby se stal v dané zóně dominantní. Pluto bylo zařazeno do kategorie trpasličích planet na XXVI. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze 24. srpna 2006. ()