Galakoncert z Berlína

(koncert)
  • Nemecko Gala from Berlin 2009
Hudobný / Dokumentárny
Nemecko, 2009, 100 min

Orchestr Berlínské filharmonie připravuje tradičně před koncem roku už několik let velice populární silvestrovské koncerty. Pro toto gala si v roce 2009 připravilo skladby dvou ruských velikánů – Sergeje Rachmaninova a Petra Iljiče Čajkovského. A když navíc ještě přizvala charizmatického čínského klavíristu Lang Langa, nebylo divu, že koncert sklidil mimořádný úspěch. (oficiálny text distribútora)

bohemia_regent

Těžko se popisuje to, co předvedl Lang Lang v Rachmaninovově klavírním koncertu, hlavně v jeho závěru - to se musí vidět a hlavně slyšet. Úplně jinou, lyrickou polohu pak ukázal v přídavku v podobě Chopinovy etudy. Potom odešel, orchestr začal hrát hudbu z Čajkovského Louskáčku, a já si říkal, aha, tak teď něco málo pro odlehčení, za chvíli se geniální Číňan vrátí a společně zahrajou třeba klavírní koncert č. 1 b moll. Bohužel se ale už nevrátil. Kdyby to udělal a byl stejně (nebo aspoň skoro stejně) skvělý jako na začátku, ani na vteřinu bych neváhal ocenit koncert pěti hvězdičkami. Takhle musím jednu ubrat - ty baletní valčíky, byť špičkově zahrané, působí ve srovnání s dramaticky úžasně gradujícím Rachmaninovem přece jen trochu selankovitě. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český název Galakoncert z Berlína 2009; režie Henning Kasten; koprodukce Německo / Japonsko / Čína; rok výroby 2010. ()