Dvouhra: James Benning and Richard Linklater

(festivalový názov)
  • Francúzsko Cinéma, de notre temps : James Benning and Richard Linklater (viac)
Francúzsko / Portugalsko / USA, 2013, 70 min

Dvouhra: Dokumentární portrét přátelství mezi významnými filmaři Jamesem Benningem (13 jezer, 2004; Dvacet cigaret, 2011; Stemple Pass, 2013)a Richardem Linklaterem (Flákač, 1991; Před půlnocí, 2013), kombinující nově natočené rozhovory s rozsáhlými archivními materiály a zkoumá tak spojitosti a rozdíly přístupu obou filmařů k životu a filmu. (Fresh Film Fest)

Jenda

Zajímavý a poměrně inspirativní náhled do tvůrčího procesu autora dnes již legendárních filmů jako je 13 Lakes (v dokumentu jeho tvorbu vysvětluje) Jamese Benninga a jím inspirovaného autora trilogie klasických romantických dramat "Before..." a "časosběrného" hraného filmu Boyhood, který je, ač v době natáčení nebyl dokončen, taktéž v dokumentu rozebrán. ()

honajz2

James Benning a Richard Linklater - dva významní filmaři, avšak každý je slavný jinak. To nic nemění nic na jejich přátelství a na tom, že Linklater se Benningem inspiruje. A tohle je dokument o tom. A je celkem zajímavý, nějak poznáme oba dva režiséry (já na to ale koukal hlavně kvůli Benningovy, od Linklatera jsem viděl jenom dva filmy, co mě nijak nezaujali, ale jeho jiné filmy vypadají zajímavě, takže se od něj určitě ještě na něco podívám, minimálně na Before... sérii), něco se o nich dozvíme a z některých scén jde docela pozitivní atmosféra. Pravda, i přes stopáž 70 minut to působí občas utahaně (ale cením režisérův pokus o napodobení Benningova stylu asi ve dvou scénách), ale i tak se jedná o dobrý dokument, i když jsem nepochytil všechno, o čem jsem tam mluví, jelikož moje znalost angličtiny není úplně nejlepší. Nevadí, vrátit se k tomu můžu kdykoli. 4* ()

noby

Chcete-li být divní a přesto tím (!) úspěšní, staňte se filmařem. Volný pohled směrem k dvěma přátelům/režisérům bez zvláštního důrazu. Odneste si co je libo. ()

foils

James Benning je nekompromisní tvůrce s radikálním přístupem k filmařině a tento dokument začíná podobně nekomunikativně. Postupně se přece jen více prostoru věnuje Richardu Linklaterovi, který je ve snímku představen jako flegmatický pohodář nic nelámající přes koleno - když přijde inspirace, OK, když ne, taky dobrý. Benning je zase vylíčen coby samotářský poustevník meditující kdesi v Sierra Nevada. Nakolik jsou tyto charakter(istik)y pravdivé a nakolik jsou výsledkem promyšlené image nebo dokonce jen (dvou)hrou z názvu dokumentu, snímek příliš neřeší. Linklater alespoň přiblíží okolnosti vzniku Chlapectví a svých raných filmů, zmíní některé ze svých inspiračních zdrojů a vyjádří pár obecnějších myšlenek stran umělecké tvorby. Benning naproti tomu formuluje jen pár základních tezí, které ovšem příliš nerozvine. Nedozvíme se tedy například, jak se mu s jeho studenty daří hledat nový filmový jazyk, když se jeho vlastní tvorba obrací naopak k samotným počátkům kinematografie (nebo dokonce ještě dál do historie až k americkému transcendentalizmu). Celkově je snímek spíš sbírkou nahodilých myšlenek než uceleným představením tvůrčí vizí obou účinkujících osobností. Jistě, propagace vůči Hollywoodu se vymezujícího DIY přístupu nebo kult celebrit ironizující scény, kde se oba filmaři baví sportem, působí sympaticky. Přesto jsem se toho za 70 minut mohl dozvědět víc. ** 1/2 (50 %) ()