Zpráva o české politické elitě od studentů FAMU. Cyklus Expremiéři nabízí portréty deseti premiérů České republiky natočený studenty FAMU. Dokumenty nabízejí ucelený obrázek vývoje české demokracie od roku 1990 až po rok 2013. Své premiérské kariéry bilancovalo sedm z deseti bývalých premiérů. Portréty těch, kteří natáčení odmítli, režiséři vytvořili s novináři, tehdejšími aktivními politiky a s využitím dobových archivů. Cyklus poodhaluje osobnosti deseti bývalých mocných mužů, jejich schopnost otevřené reflexe, jejich charaktery i hodnotová měřítka. Je zprávou o české politické elitě. Autory projektu jsou Apolena Rychlíková a Jakub Mahler.

Jednotlivé díly:
6. Stanislav Gross – Upřímně
7. Jiří Paroubek – 40 tváří
8. Mirek Topolánek – Topoltropa
9. Jan Fischer – Hlavně slušně
10. Petr Nečas – Pan Čistý (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (5)

Petr Pithart - limity vládnutí (2014) (E01)

Tento díl je pro mě ambivalentní. na jedné straně je pro mě Petr Pithart jeden z nejslušnějších lidí v naší politice, na druhou stranou to byla doba největších změn vlastníků majetku s nadsázkou od dob Ivana Hrozného. Jak zaznělo v dokumentu Pithart rozprodával lacino naše "rodinné stříbro". Možná mělo větší smysl než "zhasnutí" světel a kupónová privatizace připravovat firmy klidně roky státními manažery a pak je ze ziskem prodat silnému vlastníkovi. Tento model se osvědčil v sousedním Rakousku. ()

Josef Tošovský - pilíř stability (2014) (E03)

Velmi nudný díl. Postavy v dokumentu jsou hodně pokřivené osobnosti včetně Tošovského. Kauzu Nomura České pivo jsem sledoval a chybí zde hlavní postava politik-zločinec Vladimír Tlustý. Svoji odpovědnost za jmenování Tošovského má Václav Havel. ()

Stanislav Gross - upřímně (2014) (E06)

Schéma dokumentu se mi velmi líbilo i když právě po půl hodině se úplně vyčerpalo a hrozilo nudou. Takovýto bezcharakterní slabý člověk když se dostane na nejvyšší pozice, může napáchat obrovské škody. Nakonec na smrtelné posteli asi zjistit, že ty nakradené stamiliony sebou na onen svět transportovat nelze ani za pomoci staroegyptských metod. ()

Jiří Paroubek - 40 tváří (2014) (E07)

Já nevím, myslím že by to šlo natočit mnohem , mnohem lépe. Ale moje hodnocení zachraňují komentáře filosofa Václava Bělohradského. Paroubek je podle mě klasický korporátní bezemoční psychopat, kteří se snadno vypracují až nahoru. Míval jsem podobný názor jako v dokumentu technař na oné slavně rozehnané technopárty, že jsou potřeba mladí politici. Ale když nyní vidím Piráty, tak snad ani ne. ()

Petr Nečas - pan Čistý (2014) (E10)

Téma rozpočtové přísnosti v době hospodářské krize, které se objevilo v dokumentu by si zasloužilo několik dalších dílů. Voličem Nečase jsem nebyl. ()