Zpráva o české politické elitě od studentů FAMU. Cyklus Expremiéři nabízí portréty deseti premiérů České republiky natočený studenty FAMU. Dokumenty nabízejí ucelený obrázek vývoje české demokracie od roku 1990 až po rok 2013. Své premiérské kariéry bilancovalo sedm z deseti bývalých premiérů. Portréty těch, kteří natáčení odmítli, režiséři vytvořili s novináři, tehdejšími aktivními politiky a s využitím dobových archivů. Cyklus poodhaluje osobnosti deseti bývalých mocných mužů, jejich schopnost otevřené reflexe, jejich charaktery i hodnotová měřítka. Je zprávou o české politické elitě. Autory projektu jsou Apolena Rychlíková a Jakub Mahler.

Jednotlivé díly:
6. Stanislav Gross – Upřímně
7. Jiří Paroubek – 40 tváří
8. Mirek Topolánek – Topoltropa
9. Jan Fischer – Hlavně slušně
10. Petr Nečas – Pan Čistý (Česká televize)

Recenzie používateľa kubilov k tomuto seriálu (11)

Expremiéři (2014)

Zajímavý nápad bilancovat deset našich tehdejších premiérů právě touto formou. Tedy, že Česká televize poskytne mladým studentům FAMU finance a snad i relativně volnou ruku, jak s každým daným profilem naložit, což samozřejmě mimo jiné velkým způsobem vcelku pochopitelně způsobilo jakousi nesoudržnost, nevyrovnanost a nedotaženost, která však byla dána spíše relativně krátkou minutáží. Za nejpovedenější díly považuji Zemana a Grosse. Celkově jsou to 4*, povedený cyklus. ()

Petr Pithart - limity vládnutí (2014) (E01)

Hrozně fajn člověk, dokument se také v tomto duchu nese - nejlepším momentem je debata na úpatí hnědouhelného dolu o těžebních limitech, to byl hrozně super nápad režiséra Jaroslava Kratochvíla, který jinak disponuje velmi otravným hlasem. Patří k těm aktivnějším režisérům v rámci cyklu Expremiéři, který přímo vstupuje do dokumentu. ()

Václav Klaus - Z Borotína až na Sněžku (2014) (E02)

Moc se mi líbilo, jak se Petra Nesvačilová popasovala s neprostupnou suitou kolem Klause. Když se s vámi prostě nechce bavit a odmítá konfrontaci, musíte si ho holt najít... klidně na Sněžce. Místo toho, aby to tak bylo jen suché "lidé mluví o Václavu Klausovi" je v tom takřka detektivní zápletka. Jen to řazení na kapitoly snad ani nemuselo být, vždyť to má jen 26 minut. ()

Josef Tošovský - pilíř stability (2014) (E03)

Spíš než pilíř stability bych nazval tento dokument "Lidé mluví o Josefu Tošovském, ale on už se léta s nikým z Česka oficiálně nebaví". A to je velká škoda, uraženost a povýšenost Václava Klause, který se odmítl s Petrou Nesvačilovou bavit, je pochopitelná, je to ješitný egomaniak, ale kdyby pomohl Tošovský objasnit některé aspekty svého půlročního vládnutí, velmi by to prospělo. Ve výsledku tak spíše průměr. ()

Miloš Zeman - Kronos český (2014) (E04)

Vynikající práce Robina Kvapila a Jana Strejcovského. Na jednotlivých dokumentech z cyklu Expremiéři je krásně vidět, že štěpnější expremiérská osobnost znamená - samozřejmě při schopnostech dokumentaristů - daleko zajímavější výsledný produkt. Režiséři měli výhodu, že na rozdíl od Klause se s nimi Zeman bavil, takže ho navštívili v gumové hlavě. Z toho jsou fakt famózní momentky, jen škoda, že tento fórek pak ždímali až do konce bezmála půlhodinového dokumentu. Další výtkou budiž absence respondenta, který by byl schopný se Zemana aspoň trochu zastat, celé dílko by pak podle mého názoru mohlo vyznít daleko sevřeněji a kompexněji. I tak ale jeden z těch nej dílů a v rámci cyklu dávám plný počet. ()

Vladimír Špidla - politický politik (2014) (E05)

Nudař, úředník, nevůdce, zato ale v rámci možností rovný a slušný pravý sociální demokrat. Na tomto dílu Expremiérů se mi líbilo, že různými nenucenými podněty Martin Kohout ukázal, že Vladimír Špidla měl svou politiku založenou na vlastní integritě a pevných názorech. Byť byl v čase Klausů a Zemanů možná svou domnělou slabostí pro smích, budoucnost ho řekl bych docenila. Toho Steigerwalda na začátku si ale měli odpustit, hrozný hovna tam mektal. ()

Stanislav Gross - upřímně (2014) (E06)

Tady se režisér Jan Látal opravdu předvedl. Nejmladšího premiéra Stanislava Grosse natáčel prakticky jen pár měsíců před jeho smrtí a celý dokument se nese v neuvěřitelném kontrastu mezi "zázračným dítětem" české politiky a zlomeným mužem středního věku, který se obrátil k víře, konzervatismu a doznal se ze svých hříchů, včetně politických. Vynikající nápad s billboardem. Plný počet. ()

Jiří Paroubek - 40 tváří (2014) (E07)

Lepší 3*, na můj vkus ale příliš málo Paroubka a příliš mnoho více méně nevýznamných osob kolem. Nápad tematizovat Paroubkův mediální obraz byl velmi dobře zvolen, ale sám expremiér jakoby vůbec součástí dokumentu nebyl. ()

Mirek Topolánek - topoltropa (2014) (E08)

Docela zajímavý střet nejlepšího českého premiéra a talentované levicové dokumentaristky Apoleny Rychlíkové. Ani ne půlhodinová stopáž však velmi limituje jakoukoliv hlubší studii dané expremiérské osobnosti. I za toto ale díky. ()

Jan Fischer - hlavně slušně (2014) (E09)

Ivo Bystričan jako velmi aktivní dokumentarista se snaží mapovat prázdnotu, želatinovost a jakousi amorfnost nejslavnějšího úředníka v zemi Jana Fischera. Fajn nápady, občas až přílišné režisérovo vstupování. V rámci cyklu v celku průměr. ()

Petr Nečas - pan Čistý (2014) (E10)

Nečas byl v době natáčení v nejhorším, proto celkem logicky odmítnul účast, i když to teda byla škoda. Lukáš Senft se s absencí protagonisty popasoval hůř než Petra Nesvačilová s Klausem a lépe než Viktor Portel s Tošovským. Nápad s hercem byl podivný, ale oživil dokument. V rámci cyklu průměr. ()